VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klášter, nemocnice, bývalý soud. Opočno stojí před ambiciózními projekty

Opočno – Malebnému městu pod Orlickými horami vládne od loňského podzimu žena.

6.10.2015
SDÍLEJ:

Opočno - ilustrační fotografieFoto: Zdroj redakce

Koho máme na radniciStarostka: Šárka Škrabalová, SNK ED a SNK Město občanům, 717 hlasů
Místostarosta: Marian Slodičák, ČSSD, 341 hlasů

Zastupitelé:
SNK ED 
a SNK Město občanům: Jana Hrnčířová , 368 hlasů; radní; 
 Danuše Marková, 397 hlasů
SNK PRO-OPOČNO: Jan Rabenseifner, 320 hlasů, radní; 
 Vladislav Kňourek, 238 hlasů
ANO 2011: Jaroslav Pultar, 310 hlasů, radní;
Barbora Ležáková, 224 hlasů
KDU-ČSL: Zdeněk Filip, 296 hlasů; 
 Petr Fábera, 210 hlasů
KSČM: Václav Slezák, 408 hlasů
OPOČNO SPOLEČNĚ: Štěpán Jelínek, 441 hlasů; Milič Světlík, 
 411 hlasů; Roman Mecner, 338 hlasů; 
 Jaroslav Šedivý, 321 hlasů

Šárka Škrabalová bývala před tím místostarostkou a vystřídala v úřadě Štěpána Jelínka. Ten přešel spolu s dalšími do opozice, ačkoli ve volbách jeho uskupení získalo nejvíce mandátů.

Opočno zaplňuje stránky novin často. Není divu. Město se totiž v minulých letech pustilo do několika ambiciózních kroků. Například chce získat kapucínský klášter, získalo areál bývalé nemocnice, plány má s rekonstrukcí budovy soudu na Trčkově náměstí, na kterou za minulého vedení zadalo projektovou dokumentaci za milion korun. Dále se jedná o stěžejním bodě pro Opočno – obchvatu města.

Investovalo se také do oprav chodníků a některých místních komunikací, běžná údržba je samozřejmostí.
„Další věc, o níž se v létě jednalo a která je důležitá pro celé Opočno, je řešení rentgenu v naší poliklinice. Stávající je již zastaralý, nelze jej napojit na počítač. V případě, že polikliniku chceme zachovat, je nutná jeho digitalizace. Pro lékaře, kteří si v budově pronajímají prostor pro ordinace, je toto nutné, pacientům to přinese zrychlení a zkvalitnění zdravotní péče," prozradila Šárka Škrabalová. Město získalo dotaci čtyři sta tisíc korun a nyní je vypsáno výběrové řízení.

Opočno spolupracuje s jednou velkou bankou. Řeší s ní financování změn v areálu nemocnice, kláštera a budovy čp. 2 – tedy soudu na Trčkově náměstí. „Jejich budoucí využití je nutné řešit tak, aby nebyly finančně ohroženy základní funkce města. Zástupci spořitelny nyní pracují na informačním memorandu k jednotlivým objektům, které bude nejen shrnutím nejzásadnějších informací o objektech, ale mělo by obsahovat i možnosti jejich dalšího využití," popsala starostka.
Spory mezi současným vedením města a opozicí se nevyhýbají ani Opočnu, ačkoli nejsou tak závažné jako v jiných městech.
Někteří místní tvrdí, že bývalý starosta je přehnaný vizionář, jehož plány město poškozovaly. Druzí jeho kroky naopak vnímají pozitivně a nejsou spokojeni se současným vedením města.

Situace se mírně vyostřila v momentě, kdy šest opozičních zastupitelů v čele s bývalým starostou Štěpánem Jelínkem odmítlo chodit na pracovní schůzky zastupitelstva a obvinilo starostku z toho, že neumí držet slovo. Mezi zastupiteli to zajiskřilo a také ostatní dali veřejně najevo své názory, postavili se za Šárku Škrabalovou a někteří Jelínka obvinili z toho, že jí hází klacky pod nohy, protože neumí unést, že musel opustit úřad. Kde je pravda, budou muset posoudit voliči za tři roky.

Vymodlený obchvat

MĚSTO SPOLUPRACUJE s investorem, Královéhradeckým krajem, na finální podobě obchvatu. Nyní se město zavázalo k prodeji pozemků, po kterých obchvat povede. Harmonogram počítá s dokončením první etapy v roce 2018. Na ni by měla navázat etapa druhá, která by měla být hotova na konci roku 2020. Finanční prostředky totiž musí být proinvestovány do konce roku 2020.

Finance

MĚSTO ŘEŠÍ osud hned několika budov. Rádo by bezplatně získalo areál kapucínského kláštera, o který se nyní soudí řád s krajem. Dále vlastní areál bývalé nemocnice, který je již využívaný, a projektovou dokumentaci na rekonstrukci budovy bývalého soudu na Trčkově náměstí. Kde vezme Opočno peníze? Začalo spolupracovat s bankou a řeší, jak objekty využít a nezruinovat rozpočet.

Autor: Barbora Zemanová

6.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Ilustrační snímek

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení