VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdy si podat žádost o dotaci na zateplení domu? Už zítra

Rychnovsko - Deset miliard korun získaných prodejem emisních povolenek rozdělí Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR v rámci programu Zelená úsporám. Od středy 22. dubna je možné podávat žádosti o dotaci na zateplení domu, výměnu oken nebo ekologické vytápění.

21.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Sejkora Jiří

Projekt stavby

Žádost mohou podat fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce nebo podnikatelské subjekty. Pro přiznání dotace musí žadatel předložit projekt stavby zpracovaný podle pokynů ministerstva. Kde ale zjistit, jak přesně má projekt vypadat? Možností je hned několik.

„Potřebné informace získají zájemci na internetu nebo na takzvané Zelené lince, která je bezplatná. Pomoc s projektem nabízejí i Krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí. Na nich se také potom žádost odevzdá,“ uvedla za tiskový servis ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. Pomoc s projektem mohou občanům poskytnout i banky; zatím se však ještě nerozhodlo které.

I formulář k žádosti lze získat několika cestami – zájemci s přístupem k internetu si jej mohou stáhnout z webových stránek. „Samozřejmě počítáme s tím, že ne všichni mají možnost žádost získat na internetu. Formuláře jsou proto k dispozici na již zmíněných krajských pracovištích. Uvažujeme i o tom, že je necháme vydat v tisku,“ dodala Krebsová.

Pomoc s projektem

Pro občany z Rychnovska je nejbližší Krajské pracoviště v Hradci Králové. Ne každý si ale může dovolit několikrát cestovat do Hradce, aby správně zpracoval projekt a podal žádost. Těmto lidem chce pomoci Místní akční skupina Království – Jestřebí hory.

„Rádi bychom lidem pomohli s administrativou, aby si pokaždé nemuseli brát dovolenou a jet do Hradce. Dokonce jednáme s ministerstvem, abychom mohli fungovat jako prostředník,“ uvedl〜 ředitel MAS Království – Jestřebí hory Jan Balcar.

Sdružení se snaží informovat o možnostech ekologického vytápění. Připravuje také besedy o dotacích v rámci programu Zelená úsporám. „Od května máme v plánu přednášky, na kterých se lidé dozvědí vše potřebné o zpracování projektu a podávání žádostí,“ dodal Balcar.

Pokud žadatelé splní podmínky ministerstva, mají dotaci jistou. Program běží od 1. dubna 2009 do konce roku 2012, dříve by skončil jenom v případě vyčerpání finančních prostředků. Žádost je možné podat ještě před realizací stavby, ale i v jejím průběhu. „Nutnou podmínkou pro přiznání dotace je v tomto případě ukončení realizace nejdříve 1. dubna 2009,“ informovala Krebsová.

Sdružení Království – Jestřebí hory doufá, že dotace pomůže také rozvoji ekonomiky. „Regionální firmy dostanou více zakázek a podpoří se vznik nových pracovních míst,“ uvedl Balcar.

Miroslav Pařízek z náchodské firmy zabývající se zateplováním domů si myslí, že na hodnocení je ještě brzy. „Už teď mám ale několik zákazníků, kteří chtějí část zateplení zaplatit z dotace,“ potvrdil Pařízek.

Výše dotací programu Zelená úsporám

Pro stávající rodinné domy
Komplexní zateplení až 1950 Kč/m2 podlahové plochy, max. 50 % nákladů
Dílčí zateplení až 850 Kč/m2 podlahové plochy, max. 50 % nákladů
Přechod vytápění ze zdrojů na tuhá a kapalná fosilní paliva a elektrického vytápění na zdroje na biomasu s nízkými emisemi až 60 % nákladů, max. 80 000 Kč
Přechod na tepelná čerpadla 30 % nákladů, max. 75 000 Kč
Solární systémy na ohřev vody, na ohřev vody a přitápění 50 % nákladů, max. 55 000 nebo 80 000 Kč (podle typu systému)
Kombinace opatření dotace na jednotlivá opatření + bonus 20 000 Kč/dům
Pro stávající bytové domy
Komplexní zateplení až 1350 Kč/m2 podlahové plochy, max. 50 % nákladů
Dílčí zateplení až 600 Kč/m2 podlahové plochy, max. 50 % nákladů
Přechod vytápění ze zdrojů na tuhá a kapalná fosilní paliva a elektrického vytápění na biomasu – platí i pro panelové domy 50 % nákladů, max. 25 000 Kč/byt
Solární systémy na ohřev vody, na ohřev vody a přitápění – platí i pro panelové domy 50 % nákladů, max. 25 000 – 35 000 Kč/byt
Kombinace opatření dotace na jednotlivá opatření
+ bonus 50 000 Kč/dům
Pro novostavby
Pasivní rodinný dům 220 000 Kč/dům
Pasivní bytový dům 140 000 Kč/byt
Vytápění biomasou nebo tepelnými čerpadly až 60 % nákladů, max. 80 000 Kč u rodinných domů, resp. 50 % nákladů, max. 25 000 Kč/byt u bytových domů
Solární systémy 50 % nákladů, max. 35 000 – 80 000 Kč
Kombinace opatření + bonus 20 000 Kč/rodinný dům, případně bonus 50 000 Kč/bytový dům

Podrobnější informace můžete získat:

Formulář žádosti ke stažení (od 22.4.): www.zelenausporam.cz

Bezplatná informační linka: 800 260 500 (PO – PÁ od 8.00 do 16.00)

Příručka pro žadatele ke stažení: http://www.sfzp.cz/soubor-ke-stazeni/14/4342-Prirucka%20pro%20zadatele_090408_ver1_2.pdf

Stránky ministerstva životního prostředí: www.mzp.cz

Stránky Místní akční skupiny Království – Jestřebí hory: www.kjh.cz

Lucie Kudláčková

21.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení