VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo s koho? Častolovice bojují za zákaz kamionů

Častolovice – Starostka městyse Jarmila Novohradská se nehodlá vzdát. Chce zajistit bezpečnost v Komenského ulici. Tou každodenně projedou stovky kamionů. Na úzkých chodnících jde přitom lidem doslova o život. Ve hře je stavba přeložky, která by vedla východní cestou mezi Častolovicemi a Kostelcem.

30.5.2014
SDÍLEJ:

KAMIONY ZAKLESLÉ DO SEBE, kamiony v protisměru. Mezi tím vším osobní auta, školáci a obyvatelé Častolovic – strach o vlastní život i o majetek. Otřesy a hluk trápí také místní podnikatele – praskají jim výlohy, vysoké náklaďáky strhávají reklamy na domechFoto: Petr Václavík

Jenže tato cesta se Kosteleckým nelíbí, jak už o tom Rychnovský deník informoval. Kostelec tvrdí, že by východní cesta příliš narušila ráz krajiny.

Jarmila Novohradská chce však dopravu v Komenského ulici usměrnit stůj co stůj. Podala již žádost o zákaz vjezdu kamionů do ulice. V tomto případě by náklaďáky, které často směřují do Kvasin a z nich, jezdily po  hlavní silnici přes Kostelec a pak dále směrem na Rychnov.

„Budu se o to zasazovat důrazně a všemi prostředky. Nechci se dožít toho, až se v Komenského ulici stane neštěstí. Moji žádost o zákaz kamionů v ulici si úřady zatím přehazují jako horký brambor," prozrazuje rozhořčeně.

Starosta Kostelce Jiří Barboš tvrdí, že v takovém případě bude bojovat i on. „Určitě si to nenecháme líbit. Není  tak jednoduché zakázat průjezd kamionů," poznamenává. Kdyby všechny náklaďáky, které nyní projíždějí Komenského ulicí, musely přes Kostelec, doprava by se velmi zkomplikovala.

Jde prý o životy

Jenže Častolovice se nechtějí vzdát. Silnice nad kruhovým objezdem je podle slov Jarmily Novohradské pro kamionovou dopravu naprosto nevhodná. „Komunikace je velmi úzká, stejně jsou na tom i chodníky," popisuje.

Po přeložce i obchvatu volají Častolovice už řadu let. Obě akce jsou navíc podle starostky spojenými nádobami. „Přeložka by mohla být prvním krokem ke stavbě obchvatu Častolovic i Kostelce," podotýká s tím, že právě v současnosti je podle jejího názoru na stavbu přeložky nejlepší čas.

„Zájem na ní má jak městys, tak automobilka, kraj, a dokonce i předseda vlády Sobotka, se kterým jsem o problému hovořila, myšlenku obchvatů podporuje. Peníze by se nyní mohly konečně najít. Kostelec chce svůj obchvat, který by měl na přeložku také přímou návaznost. Pokud teď nebudeme táhnout za jeden provaz, může se celá stavba posunout klidně zase o dvacet let," rozčiluje se Jarmila Novohradská.

Starosta Jiří Bartoš má na situaci naprosto odlišný názor. „Chceme se rozhodnout na základě relevantních informací. Každé rozhodnutí se může změnit. Požadujeme však zhodnocení obou variant," vysvětluje.

A vylučuje, že by tento postup mohl celou stavbu ohrozit. „Myslím si, že k tomu nedojde. Ačkoli vývoj kolem automobilky hraje důležitou roli, k investicím určitě nedojde hned. Chceme vše pečlivě zvážit a obě varianty porovnat, a to podle mě případnou přeložku neohrozí," podotýká Jiří Bartoš.

Častolovice by si prý měly uvědomit, že východní varianta přeložky vede katastrem Kostelce.

Kostelci vadí hluk

Město východní variantu odmítá hned z několik důvodů. Nejvíc mu vadí narušení krajiny, především plánovaným přemostěním. „U místního rybníka je navržený most dlouhý dvě stě padesát metrů. Veškerá doprava by hlučela z mostu směrem k potoku Štědrá a zahrádkářské kolonii," prozradil místostarosta Kostelce nad Orlicí Luboš Lerch na posledním zasedání kosteleckého zastupitelstva.

Podle starostky Častolovic se však jedná o zbytečnou hysterii. „Kolem potoku Štědrá a zahrádkářské kolonie by měl vést obchvat silnice I/11, který má už Kostelec v územním plánu, přeložka by na tento obchvat měla navázat ještě před zahrádkářskou kolonií. Zároveň si myslím, že v dnešní době není hlučnost takovým problémem, stavby se řeší moderním způsobem. Z mého laického hlediska by druhý most možná ani nemusel vyrůst, to je však otázka dalšího řešení a zkoumání," poznamenává.

Kostelečtí zastupitelé chtějí, aby byla detailně popsána západní varianta přeložky. Zdá se jim, že byla zhodnocena nedostatečně. Podle Jarmily Novohradské by však byla nejen nákladnější, ale také by více poškodila přírodu. „Kostelcem navrhovaná varianta byla diskutována na jednání ohledně obchvatu silnice I/11v roce 2008. Účastnili se tehdy odborníci na silniční dopravu z celorepublikových institucí a zároveň i Kostelec a Častolovice měly své zastoupení. Tohoto jednání jsem se zúčastnila, obchvat směrem severozápadním byl jednoznačně zamítnut na základě faktických argumentů.

Proti východní variantě nemá námitky ani  paní hraběnka. Přeložka by kopírovala železniční trať, do parku by nezasáhla. Kostelečtí zastupitelé podle mě nemají dostatek inforamcí," tvrdí starostka.

Své výhrady má k přeložce i obec Synkov-Slemeno. Starosta Vítězslav Kapčuk se však do sporu mezi Častolovicemi a Kostelcem vměšovat nechce. Vše je podle něj otázkou kompromisu. „I my bychom jistě měli nějaké připomínky, především pak k úseku, který by procházel naším územím, ale jsme připraveni o věci jednat," prozradil.

Podle něj je ochrana přírody důležitá, ochrana lidských životů má však přednost. „Vím, že doprava se řešit musí a že otázka obchvatu je velmi důležitá. Uvidíme, jaká bude výsledná varianta, a podle toho budeme postupovat," dodal Vítězslav Kapčuk.

Autor: Barbora Zemanová

30.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení