VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapli v havarijním stavu musí opravit svépomocí

BARTOŠOVICE V ORLICKÝCH HORÁCH - Nejen kostel v Neratově, ale i kapličku u nedaleké Vrchní Orlice opravují členové Sdružení Neratov. Obnovu by chtěli dokončit do září.

25.8.2007
SDÍLEJ:

Orlické horyFoto: Pavel Bednář

„Nyní je kaplička v havarijním stavu. Propadá se střecha a zatéká tam,“ říká Vladislav Bukáček ze Sdružení Neratov. Na opravu se získalo i třicet tisíc korun z grantu od nadace Občanského fóra. Jeho podmínkou však je, že se kaplička musí opravit svépomocí. Proto se dali dohromady lidé a řemeslníci ze Sdružení, ale i z okolí.
Kladem grantu je, že jej mohou podat nejen organizace, ale také fyzické osoby a získat alespoň minimální částku, za kterou se však dají drobné církevní památky v krajině opravit. „Člověk, když chodí po zdejší krajině, vidí, jak a co chátrá. Pak jsem někde viděl ten grant, tak jsme ho zkusili podat a vyšlo to. Říkáme si, kdo jiný by to měl opravit, když ne my. Přeci to nenecháme úplně spadnout,“ míní Vladislav Bukáček.
Tak se lidé ze Sdružení Neratov pustili nejen do rekonstrukce kostela v Neratově, ale i této kapličky. V budoucnu uvažují i o opravách kostela ve Vrchní Orlici. Horský kout tak díky nim znovu ožívá.
Kaplička je jedna z mála, které z původních drobných památek po okolních horských stráních zbyla. „Podobných památek tu bylo několik. Tato je poslední, která zůstala. Z těch zbylých už jsou vidět jenom základy v trávě,“ dodává Bukáček ze Sdružení Neratov, které obnovilo střechu tamního chrámu.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

Sdružení Neratov vzniklo jako dobrovolné společenství lidí, kteří se chtějí podílet na obnovení poutního místa smíření v Neratově tím, že přispějí k výstavbě, vybavení a provozování sociálních, charitativních, event. zdravotnických zařízení, která budou sloužit potřebným lidem. Sdružení je nezávislé, nepolitické a nestátní.

Sdružení Neratov je občanské sdružení ve smyslu Zák. č. 83/90 Sb. O sdružování občanů a je registrováno MV České republiky č.j. VSC/1-14940/92-R ze dne 11.9.1992.

Cílem Sdružení Neratov je:

  • Pomoc lidem v nouzi zaměřená především na děti opuštěné nebo s fyzickým či mentálním postižením, zvláště formou pěstounské péče, na lidi s mentálním postižením, především formou opatrovnické péče v rodině a na lidi, kteří mají potíže s adaptací v běžném životě.
  • Rekreační pobyty pro skupiny dětí s postižením v prostorách Sdružení.
  • Vybudování farmy a chráněných dílen jako pracovní příležitosti pro stálé obyvatele a pracovní terapie pro postižené.
  • Budování zázemí pro rodiny ochotné žít s lidmi s postižením v souladu s uvedenými cíly - výstavbou rodinných domků nebo adaptací stávajících budov.
  • Vytvoření různorodých činností a prací tak, aby postižení mohli v nestálosti povahy přecházet na jiná pracovní místa a tím čelit případným depresím či útěkům.
  • Obnovení života pohraniční obce.
 

 

25.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení