VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Není kam svěřit děti na hlídání

Rychnovsko - Zaneprázdnění rodiče mají problém sehnat hlídání pro děti. Když nemohou pomoci babičky, jsou odkázaní na agentury a inzerci.

19.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petra Pášová

Ve školkách je v posledních letech alarmující nedostatek místa, školní družiny jsou otevřené obvykle ráno před začátkem školy a po vyučování maximálně do pěti odpoledne, a pracovně vytížení rodiče tak marně shánějí pro své ratolesti vhodné hlídání.


Babičky nejsou vždy „po ruce“


„Je to velká otázka důvěry,“ říká k problémům s hlídáním jedna z dotázaných maminek z Rychnova. Velký výběr v tomto případě není.
Ačkoli se mnoho dotázaných shoduje, že problém nemají, protože jim hlídání zajišťují ochotní prarodiče, tuto možnost nemají všichni. Ne všechny babičky a tety jsou vždy „po ruce“, rodiče jsou tedy odkázaní na přemlouvání známých, sousedů, popřípadě mohou hledat hlídání v inzercích nebo ve specializovaných agenturách.


Hledání přes inzerát


Inzeráty s nabídkou hlídání není problém najít na internetu, ale mnoho dotázaných sdílí názor, že si nejsou jisti, zda by mohli někomu takovému důvěřovat.
„Před vámi se člověk může chovat hezky a mile, ale jak máte vědět, jestli se tak chová za zavřenými dveřmi i k vašemu dítěti,“ upozorňuje například Hana Lubajová.

Jako další problém vyvstává, kde by mělo hlídání probíhat a co všechno zahrnuje. „Děti jsou zvyklé na své prostředí, hlídání je asi lepší doma, ale na druhou stranu člověk vlastně pouští k sobě domů cizího člověka,“ přemýšlí Lubajová.

Pokud se rodičům nepodaří najít ochotné známé či sousedy, kteří by děti pohlídali, a babičky nejsou v dosahu, mohou se obrátit i na „hlídací agentury“.


Agentury nebývají levné


Agentury jsou ovšem často finančně velmi náročné a pro obyvatele Rychnovska také poněkud z ruky, přímo v regionu žádná taková agentura není. Rodiče tak musí kontaktovat firmy z větší vzdálenosti, například z Hradce Králové.
Ceny se pohybují různě, záleží na tom, co všechno hlídání zahrnuje. Když ovšem sečtete průměrné náklady za hlídání, které činí zhruba sto korun, spolu s náklady za dopravu, pokud je třeba dítě za hlídáním někam odvézt, dvě hodiny vás už mohou lehce vyjít na stejnou sumu, jako třeba týdenní nákup pro rodinu.

Například ve Spojených státech amerických nebo v západoevropských zemích je běžným trendem, že jedna nebo více maminek z okruhu známých se nabídnou a za přiměřený finanční obnos pohlídají děti svých přátel. Tím odpadá pocit nedůvěry i velké finanční nároky.


Obnovení jeslí?


O potřebě zařízení na hlídání mluví mnoho rodičů. „Bylo by dobré opět zavést něco na způsob jeslí, kdyby to navíc zřizovalo město, nebylo by to jistě tak drahé, jako kdyby takové zařízení vlastnil soukromník,“ přemítá o různých možnostech Lubajová.

Návrat ke klasickým jeslím by zřejmě nebyl nejlepší nápad, ale nějakou modernizovanou obdobu jeslí by jistě mnoho maminek uvítalo. „Třeba by tím odpadla i tří nebo čtyřletá mateřská dovolená. Maminky by se vracely dříve do práce, ale o děti by bylo postaráno. Tři nebo čtyři roky jsou dlouhá doba, tak dlouho místo nikomu v práci nepodrží,“ uzavírá téma Lubajová.

Než však města či soukromníci s podobnými nápady přijdou i v rychnovském regionu, budou se rodiče muset spolehnout jen na příbuzné a náročné hledání na internetu a v inzerátech.


LUCIE RŮŽIČKOVÁ

JAKÉ MÁTE S HLÍDÁNÍM DĚTÍ ZKUŠENOSTI? VYJÁDŘETE SE V DISKUSI POD TEXTEM
19.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení