VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jezdit na černo se nevyplácí

Hradec Králové /OD SOUSEDŮ/ – Městská doprava, a to po celé České republice, bývá dotována. Ne jinak je tomu v případě hradeckého dopravního podniku. Finanční injekce není poskytována kvůli špatnému hospodaření společnosti.

10.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Pasažéři v městské hromadné dopravě bývají často vulgární a agresivní vůči revizorům

Cena za jízdenku se zdá být pro mnoho lidí příliš vysoká, a tak chtějí ušetřit. Jenomže její cena zdaleka nepokrývá skutečné náklady na provoz městské hromadné dopravy.

„Jedná se o dotaci na ceny jízdného, která je stanovená jako sociální. Tarif sice navrhuje a schvaluje dopravní podnik, ale je určen pod náklady, proto město na cestujícího doplácí. Jedná se o částku v hodnotě 147 milionů,“ řekl tiskový mluvčí hradeckého dopravního podniku Leo Sedláček.

Přesto se najdou lidé, kteří si zřejmě nemohou pomoci a i dotovaná doprava je pro ně drahá. Řeč je o černých pasažérech, s nimiž se potýká i hradecký dopravní podnik. Ten ročně přepraví 37 milionů osob.

Jako preventivní krok proti neplatičům za jízdné i hradecký dopravní podnik využívá služeb revizorů. Ti mají ale omezené pravomoci a pokud nejsou dostatečně důrazní, tak ani nemusejí pochodit. Paradoxně profese revizora nepůsobí pro ostatní lidi příliš věrohodně.

„Roční pokutování ze strany revizorů stoupá. Loni to bylo přibližně 9 tisíc osob. Už z povahy činnosti revizorů lze dovodit chování černých pasažérů – od vulgarismů až po občasné fyzické napadání,“ uvedl Josef Januš z hradeckého dopravního podniku.

Přirážka za jízdu bez platného jízdního dokladu v Hradci činí 1000 korun. Pokud ji černý pasažér uhradí na místě nebo do tří pracovních dní, je snížena na 400 korun. Přesný počet revizorů Josef Januš nesdělil, mělo by jít o deset až dvacet osob, které pracují na plný úvazek.

Dopravní podnik při následném – soudním vymáhání zastupuje smluvní advokátní kancelář. Vymáhání probíhá soudní cestou, tedy žalobou či exekucí. Část pohledávek dopravní podnik odprodává. Jízda na černo se opravdu nemusí vyplatit, protože pokud přistižený člověk nehodlá splácet, může jeho pohledávka vzrůst na mnohonásobek, a tak se z jedné tisícikoruny, po čase, může vyklubat třeba deset tisíc.

Očima autora

Když vstoupí do autobusu, tak většině cestujících zatrne. Míním samozřejmě revizory, kteří čas od času korzují po palubách městské veřejné dopravy. Načerno jezdí lidí přehršle, protože jim připadá, že lístky na dopravu jsou drahé. Omyl. Doprava ve městech je bez výhrady vždy dotována a bez finančních injekcí bychom nejspíše pochůzkovali pěšky.

Apelovat na morálku cestujících je v tomto případě zbytečné a scestné, protože holt starého psa naučit novým kouskům ponejvíce nelze. Avšak docela všem těm vykukům a chytrákům přeji zásadní moment, kdy je revizor načape jak malé školáky a oni jsou vystavení rentgenujícím zrakům publika spolucestujících. Dost možná, že alespoň v té chvíli se na moment zastydí, když už nic jiného.

Revizor nemá příliš populární roli v naší společnosti, ale jeho úlohu považuji za nezbytnou, aby se nestalo, že polovina národa bude směle jezdit načerno. Bohužel mají tito kontroloři značně omezené pravomoci, a tak se nezřídka stane, že si s nimi „český kulišák“ náležitě poradí.

Autor: Jan Odstrčil

10.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení