V rámci celé republiky obsadil v květnu rychnovský úřad práce páté místo. Nižší míru nezaměstnanosti mají již jen pražské části a Mladá Boleslav.

Pracovní doba

„Hovoříme však o ženách s dětmi, které práci těžko shání, protože jim obvykle nevyhovuje směnný provoz. Ten však má většina největších zaměstnavatelů v regionu. Ale to není jen náš problém,“ reagovala na dotaz vedoucí oddělení trhu práce při rychnovském úřadu práce Hana Kasperová a doplnila, že v rámci aktivní politiky ÚP podporuje zaměstnavatele, kteří jsou schopni právě ženám upravit pracovní dobu. „Přizpůsobit však pracovní podmínky ženám s dětmi v případě rozjetého výrobního programu je skoro nemožné. Vím, že vstříc vyšli v jednom marketu, ale to jsou skutečně ojedinělé případy,“ bilancovala vedoucí, která ani nepamatuje zaměstnavatele, který by se zaměřil na zmíněnou skupinu.

Po čtyřicítce ne

Problém sehnat práci však nemají jen ženy s dětmi, ale i ženy po čtyřicítce. „Kolikrát se ani nedostanu za první informační rozhovor po telefonu, protože když řeknu, že mi je přes čtyřicet, zaměstnavatel jednání ukončí. Jediná šance je u ústních pohovorů, ale i tam jsem se kolikrát setkala s touto diskriminací,“ svěřila se se svými zkušenostmi žena z Kostelce n. O., která již má odrostlé děti.

Stejné zkušenosti má i její vrstevnice Renata z Rychnova, která má navíc zdravotní omezení. „Sehnat práci je potom skoro nemožné, a to i když mám již odrostlé děti. Navíc nevlastním řidičský průkaz a neumím anglický jazyk, což byla ve většině případů skoro vždy priorita,“ svěřila se.

Jsou ženy věkově diskriminované?

Vyjádřete se v diskuzi pod článkem.