VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednání o osudu kláštera začínají

Opočno – Nejasnosti o budoucnosti další historické budovy panují v Opočně. Město se ve spolupráci s Řádem kapucínů snažilo získat do svého vlastnictví areál a budovu bývalého kláštera.

22.7.2016
SDÍLEJ:

KlášterFoto: Zdroj redakce

Řád kapucínů v nedávné době stáhl žalobu na Královéhradecký kraj o navrácení kláštera v Opočně státu a dal tím jasně najevo, že se nepokusí získat areál, který by pak bezplatně převedl městu, zpět v církevních restitucích.
Nyní bude Opočno o klášter usilovat samo a snažit se domluvit s jeho vlastníkem – krajem. První schůzka se zástupci kraje se bude konat v pondělních dopoledních hodinách.
Šance na to, že město získá klášter pod svou správu, existuje. Rozhodující slovo bude mít Rada kraje a Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje.
„Jsme s krajem v jednání. V pondělí máme s jeho zástupci naplánovanou schůzku. Osud kapucínského kláštera nám není lhostejný. Vždyť tento objekt a areál svou rozlohou připomínají druhé opočenské náměstí. I přesto, že údržba bude jistě nákladná, naší snahou je klášter získat a mít tím pod kontrolou jeho budoucnost a správu," uvedl místostarosta Opočna Marian Slodičák.
Jasné rozhodnutí o dalším osudu opočenského kláštera by mělo pak padnou začátkem podzimu tohoto roku.
Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně byl v nedávné době centrem pozornosti. Stal se totiž součástí jedné z mnoha žalob, které zástupci církve podávali proti krajům a státu v rámci navrácení církevních majetků.
Začátkem léta však Česká biskupská konference rozhodla o tom, že její zástupci nebudou pokračovat v soudních sporech s kraji.
Opočenský klášter tak nadále může spravovat Královéhradecký kraj. Ten v nedávné minulosti projevil zájem tuto budovu a areál prodat. I proto v této kauze figuroval církevní Řád kapucínů, který, po domluvě s Opočnem, usiloval o navrácen majetku. Ten by případně bezplatně následně městu daroval a předešlo by se obavám, aby klášter nebyl jiným vlastníkem využíván v rozporu s historickým dědictvím.
„Náš rozpočet je omezený. Původně se kraj snažil klášter prodat za částku, kterou jsme mu jako město nemohli nabídnout," dodal místostarosta.
Jestli kraj vyjde přání města vstříc a převede klášter pod jeho správu, to ukáže až začátek října. Nicméně již v minulosti městu bezplatně daroval část areálu bývalé nemocnice. 

Jak Opočno a kapucíni v minulosti bojovali za získání areálu?
Soudy dříve rozhodly, že klášter nepatří kraji, ale opět státu. Právě tato změna vlastnictví z kraje na stát měla umožnit řádu kapucínů žádat o vydání areálu v církevních restitucích.
Pokud by do svého užívání Řád kapucínů opočenský klášter získal, byli jeho zástupci ochotni ho bezplatně darovat městu Opočno.
Nejvyšší soud ovšem na základě dovolání Královéhradeckého kraje a státu zrušil verdikty nižších soudů ve věci určení vlastnictví kláštera. Spor se tak vrátil k dalšímu projednání u okresního soudu.
Vše vyřešila Česká biskupská konference, která se shodla na tom, že upustí od soudních sporů s kraji.

Autor: Pavel Nedbal

22.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení