Na výskyt depresivních období bývají sice „bohatší“ spíše podzim a zima, což souvisí s nedostatkem světla, ale pojem jarní deprese se přece jen nedá označit za úplný mýtus, v době prvních teplých dní a prvních květů paradoxně dochází u některých postižených touto nejčastější psychickou chorobou k propadu psychického stavu.

„Na Rychnovsku je výskyt deprese obdobný jako jinde,“ dodává k tématu této civilizační choroby psycholog Oldřich Kaloč působící v Rychnově nad Kněžnou.

Léčba deprese se odehrává podle stadia nemoci ve dvou variantách nebo jejich kombinací – psychoterapie a v těžkých případech nebo opakovaných epizodách deprese doporučí psychiatr řešit situaci psychofarmaky. Příznaky depresivních stavů, které mohou trvat až několik měsíců, jsou velmi široké škály: od nezájmu o okolí po poruchy spánku či příjmu potravy, nejčastěji jde o sklíčenost, pocity beznaděje a izolace od okolí. Kaloč dodává, že by se neměly první příznaky podceňovat a lidé by se měli zbavit ostychu navštívit odborníka včas, ne až když je nejhůř. V nejtěžších fázích může dojít až k naprosté neschopnosti vstát z postele a obstarávat běžné záležitosti. Psycholog Kaloč vysvětluje, že psychoterapie probíhají po nutnou dobu podle zájmu pacienta jedenkrát za týden až čtrnáct dní.

IVA RŮŽIČKOVÁ