VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaká jsou rizika spojená s konzumací alkoholu

Krkonoše, Pojizeří - Vánoce jsou tradičně obdobím rodinných sešlostí, firemních večírků a dalších společenských setkání, ke kterým mnohdy patří nadměrná konzumace alkoholických nápojů.

24.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Alkohol, jakožto chemická látka obsahující množství toxinů, má při častém, nekontrolovaném, nárazovém a nepřiměřeném požívání vážný dopad na lidské zdraví a podílí se na vzniku a průběhu mnoha nemocí.

Veřejností je vliv alkoholu vnímán především v souvislosti s jeho dopadem na lidskou psychiku s častými následnými sociálními důsledky (agresivita spojená s ohrožováním okolí, negativní vliv na mezilidské vztahy apod.).

Neméně kardinální jsou dopady zdravotní. Projevují se nejčastěji onemocněními zažívacího traktu, nádorovými či kardiovaskulárními. Rozsah negativního dopadu alkoholu na lidské zdraví závisí na množství alkoholu, frekvenci a délce konzumace. Na rozdíl od ostatních medikamentů má totiž člověk často tendenci dávky tohoto „léku“ dobrovolně a bez konzultace zvyšovat.

Někdy se nemoc jakožto důsledek nevhodného požívání projeví až po delším čase (třeba až po několika letech). Někdy je podceňován fakt, že již při relativně nízké koncentraci alkoholu dochází k prodlužování reakčního času a zhoršení úsudku.

Právě z těchto důvodů se alkohol významně spolupodílí na celkové míře úrazovosti a také na dopravní nehodovosti. Alkohol má na zdraví člověka dopad nejen bezprostřední, ale dlouhodobě může vést především k závislosti. Nese s sebou také nemalé riziko vzniku onemocnění trvalého charakteru.

Onemocnění spojená s nadměrnou, příliš častou, nevhodnou konzumací alkoholu: riziko vzniku jaterní cirhózy, výskyt předchozího onemocnění jater (hepatitida-žloutenka) zvyšuje hepatotoxicitu alkoholu, negativní vliv na onemocnění metabolického rázu (diabetes mellitus – cukrovka), riziko vzniku, resp. prohloubení kardiovaskulárních onemocnění (například „alkoholická“ dilatační kardiomyopatie–degenerativní onemocnění, při kterém dochází k rozšíření srdečních dutin a zeslabení srdečních stěn), riziko vzniku jícnových varixů (jícnových křečových žil), riziko vzniku zánětu slinivky břišní, riziko vzniku rakoviny jícnu, riziko vzniku rakoviny jater, akcelerace hypertenzní nemoci (vysoký tlak), prohloubení srdečního selhání, u žen riziko vyššího výskytu rakoviny prsu a mnohé další…

Kardiakům v důsledku nepřiměřené konzumace alkoholu hrozí táž rizika jako zdravým jedincům, kteří alkohol nadužívají. U kardiaků se však tato rizika akcentují a přidávají se k nim další, k nimž inklinují právě kardiaci.

24.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení