VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se na rolnické škole učilo za Rakousko-Uherska

Kostelec nad Orlicí – Střední škola zemědělská a ekologická a střední odborné učiliště chladicí a klimatizační techniky v Kostelci nad Orlicí v sobotu 10. října 2015 oslaví kulaté výročí.

25.9.2015
SDÍLEJ:

BUDOVA ROLNICKÉ ŠKOLY v Kostelci nad Orlicí kolem roku 1900.Foto: Archiv SŠZE a SOU CHKT Kostelec n. O.

Uběhlo totiž 120 let od okamžiku, kdy byla ve městě otevřena rolnická škola. Jaké byly její začátky?
Ve školní kronice čteme: „Den 1. měsíce října 1895 zůstane pro město Kostelec n. Orl. i celé širé okolí památným. V ten den slavnostně zahájen první ročník nově zařízené školy rolnické" (Pamětní kniha Rolnické školy v Kostelci n. Orl., 1895-1959, s. 8).
Krásná ctnost: vděčnost
Prvním ředitelem školy se stal František Bauer. Už ve svém prvním proslovu se snažil u žáků vzbudit pocit hrdosti na to, že patří k zemědělskému stavu: „Vás pak, milení chovanci, kteří první navštěvujete tuto školu rolnickou, Vás co nejsrdečněji u zřídla tohoto vítám a kladu Vám na srdce, nezapomínejte nikdy, že náležíte stavu předůležitému, jakým v pravdě ve společnosti lidské stav rolnický jest. Buďte pilnými, mravnými, svědomitými a poctivými, buďte skromnými, zároveň ale ve svém jednání důstojnými a důslednými, zkrátka, buďte charakterními a nezapomínejte nikdy, že zdobí každého, starého i mladého krásná ctnost, již vděčností nazýváme. Proto buďte vděčnými svým předrahým rodičům, kteří nešetří nákladu, často tak pracně získaného, aby umožnili Vám návštěvu školy, a tak skýtali Vám možnost utěšenějšího žití v budoucnosti" (tamtéž, s. 10).

Posunutý školní rok

Studium trvalo dva roky a kladlo si za cíl poskytnout chlapcům, kteří absolvovali alespoň obecnou školu a bylo jim minimálně 14 let, takové vzdělání, jež by jim umožnilo vést vlastní zemědělskou živnost, případně se uplatnit jako kvalifikovaní pracovníci velkostatků. Školní rok začínal 1. října a končil 31. července, byl tedy oproti dnešku o měsíc posunutý. Výuka měla tři oblasti: teoretickou část, praktickou činnost a vycházky (tj. exkurze) „na statky vzorné a do závodů průmyslových" (tamtéž, s. 15).

Syn rolníka přednostně

Vyučovacím jazykem byla čeština. Nové žáky přijímal do školy ředitel. Přednost měli synové rolníků z východních Čech, zvláště pak ti, kteří se v budoucnosti chtěli stát samostatnými zemědělci.
Ve škole se jako teoretický základ vyučovaly následující povinné předměty: náboženství, řeč vyučovací a písemnosti (tj. čeština, pravopis a obchodní a úřední korespondence), počty (včetně hospodářských výpočtů, měřictví a vyměřování, kreslení, zeměpis (se zvláštním zřetelem na Čechy, zemědělství a dopravu), přírodopis (nerostopis, rostlinopis, živočichopis), přírodozpyt a nauka o povětrnosti (tj. fyzika a základy meteorologie), chemie a chemická technologie, pěstování rostlin hospodářských (pěstování rostlin, stroje a hospodářské nářadí, meliorace a lukařství, zahradnictví), chov hospodářského zvířectva, správověda a účetnictví, zákonoznalství, lesnictví, hospodářské stavitelství, hospodářské rozpravy. Dále tu byly volitelné předměty: druhý jazyk zemský (němčina), zdravověda člověka, tělocvik, zpěv.

Praktické vyučování

A jak probíhalo praktické vyučování? Dejme slovo kronice: „Vyučování praktické jest podstatnou částí celého vyučování, i udílí se v tom rozměru, aby se chovanci naučili veškeré práce hospodářské bezvadně konati a aby je uměli posouditi. Praktická cvičení nelze vždy co do doby trvání přesně vpraviti v rámec rozvrhu hodin. … Při vyučování praktickém rozdělí se chovanci na čety a hledí se přísně k tomu, aby každá četa při všech pracích se vystřídala. Práce, v nichž chovancům cvičiti se jest, dle poměrů místních jsou rozmanité a nelze jich podrobně úplně ani vyjmenovati" (tamtéž, s. 20).
Kronika přesto některé činnosti vyjmenovává: mlácení strojem a cepem, rozebírání a opravy strojů a nářadí, čištění a přehazování obilí, přebírání a krájení brambor k sázení, účetnické a kancelářské práce, práce s mlékem, rytí, setba ozimů, cvičení v orbě, příprava kompostů sekání a sušení sena, cvičení v setbě strojem i rukou atd. Bylo toho opravdu hodně.
V pamětní knize dále čteme: „Na poli zkušebném přidělí se každému chovanci ku opatrování několik záhonků pěstovaných rostlin a provádějí se tam pokusy s novými doporučenými semeny a hnojivy" (tamtéž, s. 20).
Další praktické činnosti se týkaly chovu dobytka, prací ve štěpnici a v zelinářské zahradě, ve vinici a chmelnici. Fotografie z roku 1898 je sice aranžovaná, ale dává nám představu, jak vypadala zahrada v areálu školy.
Ladislav Miček

Autor: Redakce

25.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení