VYBRAT REGION
Zavřít mapu

¨Jak se dělá Staročeský jarmark, aneb Kopeček v Javornici

Javornice - Jednoho dne se v chráněných dílnách Kopeček v Bartošovicích objevily dvě mladé sympatické dámy s dětským doprovodem,prohlédly si prostředí, nějaké výrobky zakoupily a projevily přání setkat se s košíkářem, který by své řemeslo mohl předvést na jejich nově se rodící akci.

26.9.2014
SDÍLEJ:

První jarmark v Památníku V. Sedláčka v Javornici.Foto: Petr Záměčník

Měl jsem ten den volno a na svém pracovišti na Kopečku jsem se vyskytl víceméně náhodou a okamžitě jsem byl odchycen. Jelikož mám bohaté zkušenosti s pořádáním různých akcí a vím, jak to není lehké, zvlášť v začátcích, se svojí účastí jsem souhlasil.

Na den ,,D'' jsem si připravil nářadí a proutí, něco hotového zboží a protože nejsem motorista, ochotná paní pořadatelka mne dovezla do Javornice i zpět. V čase našeho příjezdu na promoklé zahradě již ,,makalo'' několik obětavců, aby návštěvníci a účinkující co nejméně pocítili následky předešlé bouřkově noci. Vzhledem k počasí a mohutné bouři a přívalům deště předešlé noci to vypadalo, že pořadatelé a řemeslníci budou nad návštěvníky hrát přesilovku.

Brzy se však vyčasilo a prostor kolem domku slavného malíře Vojtěcha Sedláčka se zaplnil kulturychtivými návštěvníky. Na pódiu postupně defilovaly se svým uměním děti z místní mateřské a základní školy, Ochotnicko čtenářská beseda Orlice z Potštejna, základní umělecká škola z Žamberka, Ochotnický divadelní soubor Na Skále Helvíkovice.
Kromě řemeslnických stánků a předvádění řemesel bylo i bohaté občerstvení, pro děti stále obsazený dětský koutek, s muzikou na pódiu se střídal flašinetář.
Velký zájem dětí i dospělých vzbuzoval zvířecí koutek a jízda na poníkovi. Volně přístupný byl domek V. Sedláčka, kde kromě jiných děl jsou vystaveny i kresby Josefa Korejze Blatinského a v přilehlé stodole historické nářadí, maringotka,kočár, povozy.

Pořádala Obec Javornice a Spolek Javor, podporovaly Chata Jitřenka Zdobnice, firma Králíček-Interiéry, mediální partner Country radio.
Velký dík patří všem obětavcům z řad pořadatelského týmu a nezbývá než přát hodně sil a nadšení do příštího ročníku staročeského jarmarku.

Petr Zámečník,

Bartošovice v Orlických horách

Autor: Redakce

26.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení