VYBRAT REGION
Zavřít mapu

¨Jak se dělá Staročeský jarmark, aneb Kopeček v Javornici

Javornice - Jednoho dne se v chráněných dílnách Kopeček v Bartošovicích objevily dvě mladé sympatické dámy s dětským doprovodem,prohlédly si prostředí, nějaké výrobky zakoupily a projevily přání setkat se s košíkářem, který by své řemeslo mohl předvést na jejich nově se rodící akci.

26.9.2014
SDÍLEJ:

První jarmark v Památníku V. Sedláčka v Javornici.Foto: Petr Záměčník

Měl jsem ten den volno a na svém pracovišti na Kopečku jsem se vyskytl víceméně náhodou a okamžitě jsem byl odchycen. Jelikož mám bohaté zkušenosti s pořádáním různých akcí a vím, jak to není lehké, zvlášť v začátcích, se svojí účastí jsem souhlasil.

Na den ,,D'' jsem si připravil nářadí a proutí, něco hotového zboží a protože nejsem motorista, ochotná paní pořadatelka mne dovezla do Javornice i zpět. V čase našeho příjezdu na promoklé zahradě již ,,makalo'' několik obětavců, aby návštěvníci a účinkující co nejméně pocítili následky předešlé bouřkově noci. Vzhledem k počasí a mohutné bouři a přívalům deště předešlé noci to vypadalo, že pořadatelé a řemeslníci budou nad návštěvníky hrát přesilovku.

Brzy se však vyčasilo a prostor kolem domku slavného malíře Vojtěcha Sedláčka se zaplnil kulturychtivými návštěvníky. Na pódiu postupně defilovaly se svým uměním děti z místní mateřské a základní školy, Ochotnicko čtenářská beseda Orlice z Potštejna, základní umělecká škola z Žamberka, Ochotnický divadelní soubor Na Skále Helvíkovice.
Kromě řemeslnických stánků a předvádění řemesel bylo i bohaté občerstvení, pro děti stále obsazený dětský koutek, s muzikou na pódiu se střídal flašinetář.
Velký zájem dětí i dospělých vzbuzoval zvířecí koutek a jízda na poníkovi. Volně přístupný byl domek V. Sedláčka, kde kromě jiných děl jsou vystaveny i kresby Josefa Korejze Blatinského a v přilehlé stodole historické nářadí, maringotka,kočár, povozy.

Pořádala Obec Javornice a Spolek Javor, podporovaly Chata Jitřenka Zdobnice, firma Králíček-Interiéry, mediální partner Country radio.
Velký dík patří všem obětavcům z řad pořadatelského týmu a nezbývá než přát hodně sil a nadšení do příštího ročníku staročeského jarmarku.

Petr Zámečník,

Bartošovice v Orlických horách

Autor: Redakce

26.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Daniela Lusková, lídryně královéhradecké kandidátky Realistů.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Východní Čechy - Krajské hokejové ligy na Pardubicku a Královéhradecku pokračovaly dalším kolem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení