VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Synkovská jablíčka: třináctý originální produkt regionu

Rychnovsko - Jablíčka ze Synkova získala právo užívat značku Orlické hory originální produkt.

5.8.2008
SDÍLEJ:

JablkaFoto: Profimedia

Tento certifikát potvrzuje jejich jedinečnost a příslušnost k území Orlických hor a Podorlicka. Jsou tak již třináctým výrobkem, který tuto ochrannou známku může v regionu užívat.

Doposud certifikát získaly biobrikety, brašnářské výrobky, keramické a tkalcovské výrobky, vitráže, včelí produkty, dále pak pečivo, bio〜zelenina nebo přírodní pálenky.

Certifikační komise rozhodla o udělení známky před nedávnem. „V prvním kole sběru žádostí pro udělení certifikátu v letošním roce jsme jich očekávali šest. Ty byly avizovány, ale nakonec dorazily pouze dvě,“ uvedl Luboš Řehák, předseda Místní akční skupiny (MAS) POHODA venkova, která spolu s MAS Vyhlídka, občanské sdružení, projekt značení domácích výrobků v Orlických horách před rokem odstartovala.

Soubor výrobků
Synkovská jablíčka byla ocertifikována jako soubor výrobků. Celkem jich je kolem dvaceti odrůd. „Každé jablíčko ze Synkova má nárok na značku Orlické hory originální produkt,“ dodal Luboš Řehák.

S žádostí o udělení certifikátu neuspěl řezbář Jan Vokoun z Třebechovic pod Orebem. „Je nám to líto, ale jeho řezbářské výrobky nemohly být ocertifikovány čistě z formálních důvodů, protože momentálně území od Třebechovic nepatří do oblasti, na kterou se certifikace vztahuje,“ vysvětluje Řehák. Podle něho by bylo vhodné v budoucnu projednat začlenění i tohoto území do systému certifikace, zatím je však otázkou, jak to provést. Certifikace výrobků totiž funguje na území pěti místních akčních skupin: Pohody venkova, Vyhlídky, Sdružení Splav, Nad Orlicí a Orlicko a v hranicích turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko.

Znovu na podzim
Přestože v letošním roce dostala certifikát pouze synkovská jablíčka, další výrobci budou moci ochrannou známku Orlické hory originální produkt ještě získat. Certifikační komise se sejde ještě jednou, na podzim. „Předpokládáme, že to bude v září nebo v říjnu. Kromě toho, že rozhodne o dalších žádostech, výsledkem setkání by mělo být vydání dalších turistických novin,“ dodal Luboš Řehák. Poté se doplní i katalog certifikovaných výrobků. Domácí výrobky z Orlických hor se představí na výstavách, jarmarcích a dalších propagačních akcích. První z nich bude nyní v sobotu 9. srpna v Orlickém Záhoří při druhém ročníku česko-polského setkání.
Certifikát Orlické hory originální produkt mohou výrobci získat na dobu dvou let. Pak mohou požádat o jeho prodloužení. Orlické hory byly pátým regionem, kde značení domácích výrobků, které jsou šetrné k přírodě, navazují na tradice regionu a jsou s ním neodlučitelně spjaty, vzniklo. Dnes je těchto oblastí, kde systém funguje, již devět. V letošním roce se přidalo Polabí a vstup do značení se předpokládal u Podkrkonoší. Certifikace domácích výrobků má přilákat především turisty a podpořit venkovskou turistiku. „Když turista přijede do Orlických hor a uvidí výrobek s touto značkou, už ví, co mu říká. Zná ji například už z Krkonoš nebo Šumavy,“ míní Tereza Vacková, projektová manažerka z Asociace regionálních značek. Největším lákadlem má být právě to, že se jedná o výrobky, které zájemci nenajdou nikde jinde.

PAVEL BEDNÁŘ

V rámci Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje jsme na letošní rok získali dotaci sto tisíc korun a tyto peníze chceme použít právě i na další propagaci certifikace,“ dodal Pavel Tichý, předseda MAS Vyhlídka, o. s.

Značení domácích výrobků certifikátem „Orlické hory - originální produkt“ podpořil letos Královéhradecký kraj.
V rámci Programu obnovy venkova jsme na letošní rok získali dotaci asi sto tisíc korun. Tyto peníze chceme použít na další propagaci certifikace. Půjde o noviny, katalogy a výstavy na jarmarcích. Chceme se představit například na Moravě a na Královéhradeckých dožínkách v podzimním období,“ uvedl Pavel Tichý, předseda Místní akční skupiny (MAS) Vyhlídka, občanského sdružení, které spolu s MAS POHODA venkova certifikaci v Orlických horách založilo.Místní akční skupiny získaly podporu Královéhradeckého kraje již v loňském roce, kdy bylo poprvé uděleno výrobcům dvanáct certifikátů. Žádosti posuzuje certifikační komise a právo na užívání značky má výrobce na dva roky. Orlické hory byly pátým regionem v zemi, kde bylo značení zavedeno. Žádosti naleznou zájemci na internetových stránkách www.pohodavenkova.cz nebowww.domaci-vyrobky.cz
Místo události:
5.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení