VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Invazní rostliny ničí přírodu, ale chalupáři je milují

Orlické hory - Boj s invazními rostlinami je podle pracovnic Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Orlické hory Štěpánky Haldové a Alžběty Čejkové boj s větrnými mlýny.

29.7.2012
SDÍLEJ:

Bolševník velkolepý. Ilustrační foto.Foto: Deník/Archiv

„Z nepůvodních druhů se soustředíme jen na vybrané druhy, které se dají podchytit a které umíme zneškodnit," říká Štěpánka Haldová.

Někdy však dochází k absurdní situaci, kdy se ochránci přírody snaží invazní rostliny redukovat, zatímco chalupáři si je pěstují jako okrasné kytky a tím zakládají nová ohniska jejich šíření. Invazní rostliny totiž mají tu vlastnost, že se velmi snadno šíří po okolí a nahrazují původní rostlinná společenstva.

„Největší problém je tam, kde se rostliny vysemení, protože chalupáři řeknou, já to ostříhám, nebude se to šířit, ale hodí to na kompost, který je u potoka. Semena se pak při vyšších stavech vody dostávají na nová místa," krčí rameny Alžběta Čejková a dodává: „Dáváme informační letáky, přístup chalupářů je rozmanitý."

Veřejnost často ani neví, že to může být problém i pro ně samotné. Některé rostliny, třeba bolševník či kolotočník, mohou po dotyku způsobovat alergie. Invazní rostliny jsou však nebezpečné i pro přírodu. Vytváří kompaktní porosty a vytlačují naše původní druhy rostlin, navíc k sobě stahují opylovače.

Lenka Pocová, která bojuje s bolševníkem na západě Čech říká, že monokultury bolševníků jsou neprůchodné pro lidi i pro zvěř.

Správa CHKO Orlické hory má udělenou výjimku a může používat i chemické přípravky (ovšem biologicky odbouratelné), které fungují třeba na bolševník a křídlatku, ale na takovou netýkavku ne, ta se musí kosit a vytrhávat.

Kolem Říček se šíří kolotočník

Poslední dobou se zejména v oblasti Říček, Zdobnice a Horní Rokytnice šíří kolotočník a tak se zkouší, co na něj bude platit.

„Bolševník se tady likviduje více než 20 let, ale stále se ho nepodařilo úplně potlačit. A největší problém jsou semena, která zůstávají v půdě i několik let schopná vyklíčit," říká Alžběta Čejková ze Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Orlické hory. Nyní se Správa CHKO soustředí i na potlačení invazních rostlin v přírodovědně nejcennějších částech a zároveň se snaží podchytit nově vznikající invaze.

Má vůbec smysl proti těmto rostlinám bojovat? Krajinný ekolog Jiří Sádlo si myslí, že je potřeba se naučit, kdy je nutné takovou rostlinu zlikvidovat a kdy ne. „Mnohem jednodušší než odhodlaného nevzdělance vzdělat, je koupit mu rovnou kýbl s herbicidem a vyhnat ho do stráně," uvádí Jiří Sádlo.

O likvidaci invazních rostlin se však nesnaží jen v Orlických horách, kde na tuto činnost vynaloží kolem dvaceti tisíc korun ročně. Je to téma pro celý svět. „Existuje studie z přelomu století, která odhaduje, že invazní organismy stály světovou ekonomiku zhruba 5 procent HDP," dodává uznávaný odborník na invazní rostliny Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd ČR.

Unie uvádí, že se náklady na opatření k zabránění nebo minimalizaci rozšíření invazních druhů pohybují v rozmezí pod jedno euro na osobu a rok až po sedm eur.

Martin Singr

Autor: Redakce

29.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení