VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I bronzová spona přispěla k určení nálezu kostry

Rychnovsko - Kostra z doby stěhování národů už může v klidu odpočívat v muzejním depozitáři.

2.3.2011
SDÍLEJ:

I bronzová spona přispěla k určení nálezu kostryFoto: Archiv MOH

Unikátní nález z doby stěhování národů už může v klidu odpočívat. Kosterní a další pozůstatky, které vydala hlína vloni v Opočně při stavebních pracech, mají nyní za sebou všechny potřebné expertizy. Poslední výsledky v těchto dnech dostala na stůl archeoložka rychnovského Muzea Orlických hor (MOH) Martina Beková. Z průzkumů vystupuje žena ve věku 25 – 30 let, která měla v hrobě u nohy podlouhlý železný předmět, nově se také z pozůstatků hlíny vyplavila bronzová spona. V regionu Podorlicka je to jedinečný nález z doby stěhování národů kolem roku 500 našeho letopočtu.

Kostra se našla vloni při drobné terénní úpravě, kterou prováděl v Opočně dům sociálních služeb. Pracovníci k nálezu přivolali policii, ta kostru vykopala, v hrobě zůstaly pouze nohy. Archeologové provedli na místě revizní výzkum a převzali od policie vykopané kosterní pozůstatky. Nálezové okolnosti byly po vykopu poničené, takže jedinou možností, jak se o pohřbu něco více dozvědět, bylo použití přírodovědných analýz.

Martina Beková z hromádky vylovila stehenní kost, kterou poslala na odebírání vzorků pro datování podle radiokarbonové metody, kdy se zkoumá poločas rozpadu uhlíku v pozůstatku živé hmoty. Před Vánocemi již archeologové měli výsledky, podle nichž žena mohla zemřít kolem roku 350 n. l. s možným rozptylem plus minus 150 let. „Také na základě toho, že kostra ležela na zádech, hlavou orientována k západu, se nám zúžila možnost kulturního zařazení, už jsme věděli, že jde o dobu stěhování národů,“ přiblížila dobrodružství archeologie Beková. Krabici s pozůstatky odevzdala na antropologické oddělení Národního muzea v Praze: „Nechtěla jsem jim zasahovat do práce. Pro použití některých analýz se kosti nesmí mýt. Při antropologickém průzkumu, když rozbalovali hlínu, ve které se nacházel hrudní koš, vyplavili kromě dalších drobných kostí ještě bronzovou šatní sponu.
Takže teď víme naprosto přesně, že kostra pochází z roku 500 našeho letopočtu.“ Antropologický průzkum dále potvrdil, že se jedná o ženu ve věku 25 – 30 let. U nohy měla milodar, který se při výkopech poškodil. „Vypadá to na nějaký mečík, vzhledem k tomu, že je to žena, jedná se zřejmě o tkací mečík, pomůcku na zpracování příze,“ vysvětlila Beková.

Na kostře se nenašly žádné násilné zásahy. „O příčině smrti se můžeme pouze dohadovat, je to však běžný věk, ve kterém tehdy ženy umíraly,“ upřesnila archeoložka.

Kostra zůstane v Národním muzeu v Praze, kde mají speciální depozitář přizpůsobený k ukládání lidských ostatků. Spona a dokumentace najde své místo v Orlickém muzeu. Nákres spony bude umístěn na webových stránkách a zájemci se podle Bekové mohou těšit i na menší výstavu o tomto časově unikátním nálezu. „V tomto období tady docela tápeme. Víme, že osídlení tu bylo menší, docházelo k velkým přesunům obyvatelstva. Obdobný nález jsme tu ještě neměli,“ doplnila k jedinečnosti archeologického objevu Martina Beková.

Autor: Eva Zerzánová

2.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení