Vedoucí vychovatel ústavu Jiří Stejskal byl původně k metodě skeptický. Nakonec zjistil, že kontakt s canisterapeutickým psem Jitky Rolečkové z Kvasin klienty zklidňuje, motivuje a rozvíjí jejich činnost.

„Ústav má s touto metodou již dobré zkušenosti z minulosti. Po přestávce k nám začala Jitka Rolečková opět chodit a jsme moc rádi, že s námi spolupracuje,“ komentovala aktivity Jana Mašková, pověřená řízením kvasinské ústavu. Naopak vedoucí vychovatel Jiří Stejskal původně pokládal zmíněnou metodu pouze za hlazení pejska a byl k ní skeptický. „Nakonec musím přiznat, že canisterapie má zázračné účinky. I nejagresivnější jedinec u mne v klidu seděl v kanceláři a těšil se na fenku. Vybraní uživatelé jsou motivováni, aktivnější, rozvíjejí činnost a těší se na další setkání,“ změnil Stejskal názor na základě zkušeností.

Jitka Rolečková je členem Cantes–Canisterapeutického svazu, kde žádný člen nemá canisterapii jako zaměstnání. Práci se psem vykonává každý ve volném čase a bez nároku na mzdu za výkon.

První dokumentované používání zvířat jako doplňkové terapie je prokázáno v Belgii a spadá do 9. století. V České republice se používání zvířat, hlavně psů, začalo více rozvíjet až po roce 1989.