VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrnčířův mlýn. Kulturní památka, nebo neopravitelná ruina?

České Meziříčí - Budova Hrnčířova mlýna budí velké emoce. Zatímco zastupitelé obce odhlasovali na žádost majitele a zároveň provozovatele tamního cukrovaru společnosti Tereos TTD jeho demolici, vznikla iniciativa na jeho záchranu a zařazení mezi kulturní technické památky.

16.9.2017
SDÍLEJ:

Hrnčířův mlýn. Kulturní památka, nebo neopravitelná ruina?Foto: Deník/ Ilona Dvořáková

Stojí za ní Spolek ochránců památek ve východních Čechách a vystudovaný historik Vlastimil Šimek, který v obci bydlí. „Mlýn byl postaven v roce 1740, kostel sv. Kateřiny v Českém Meziříčí je z roku 1748, takže je to jednoznačně nejstarší stavba v obci,“ říká. A dodává, že se několikrát sešel se současným i bývalým vedením společnosti, které mlýn patří, a snažil se je spolu s kolegy přesvědčit, aby mlýn nebourali, ale naopak zrekonstruovali a zachovali pro další generace. „Právě podáváme návrh na prohlášení objektu kulturní památkou. Chtěli bychom ho využít jako muzeum nebo ho prezentovat jako celek. V obci není kulturní centrum, kde by se lidé scházeli, a k tomu by se mlýn dal využít,“ dodává. Na druhou stranu přiznává, že rekonstrukce se neobejde bez velké finanční investice, která by se podle něj dala pokrýt z dotací.

Demolice byla schválena

Oldřich Reibergr, generální ředitel firmy, které mlýn patří, to ale vidí jinak. „My jsme si nechali udělat posudky včetně statického. Závěry jsou bohužel špatné, mlýn je podle nich neopravitelný. Vzhledem k výsledkům i značné finanční zátěži jsme od rekonstrukce ustoupili,“ vysvětlil. „Nicméně pokud by aktivisté, kteří se snaží o záchranu, na to měli jiný názor, tak naše společnost prohlašuje, že jsme schopni jim mlýn zadarmo předat, aby tam mohli realizovat záměry, o kterých si myslí, že jsou správné, jako majitelé,“ dodal Reibergr.

Bývalý ředitel tamního cukrovaru a zastupitel obce Josef Světlík připouští, že by rekonstrukce možná byla, náklady by ale byly obrovské. „Budova je v havarijním stavu. Debatovali jsme o tom s občany, ti projevili zájem, aby-chom ho zbourali. Oprava by stála přes 20 milionů korun. Nemáme pro něj využití, navíc obec o to neprojevila zájem a kromě toho nemá prostředky na to, aby mlýn provozovala.“

Památkáři jsou pro rekonstrukci

„My bychom chtěli mlýn určitě zachránit, doporučila to i naše návrhová komise, která návrh na zapsání mezi kulturní památky podpoří,“ říká Jan Tlučhoř, specialista na technické památky a lidovou architekturu z Národního památkového ústavu a doplňuje: „Je to hodnotná stavba, která má téměř kompletní technologické vybavení.“

Osud Hrnčířova mlýna tak záleží na tom, zda se všichni tři aktéři – majitelé, obec i aktivisté bojující za jeho záchranu, dokáží dohodnout. Zásadní vliv na budoucnost mlýna bude mít rozhodnutí ministerstva kultury, zda jej zařadí mezi kulturní památky.

Historie mlýna
První zmínky o jeho existenci jsou z roku 1598. Současná budova mlýna je z první poloviny 18. století. Až do roku 1848 ho vlastnil rod Colloredo-Mannsfeldů. Poté se zde vystřídaly čtyři generace Hrnčířů. Provoz mlýna skončil v roce 1950.

Autor: Ilona Dvořáková

16.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chystá se „Týden hokeje“ v Opočně

Dvoukilometrové ocelové lano na nové čtyřsedačkové lanovce Family Express v Černém Dole ponese 78 sedaček, zaplétal ho tým v čele s rakouským odborníkem Erwinem Gurschlerem.
22

Rakouský expert pletl ocelové lano na nové černodolské lanovce

Horská služba si vybrala lyže z Žacléře

Královéhradecko, Žacléř /FOTO/ - Doslova na zelené louce, coby kamenem dohodil k fotbalovému stadionu místního Baníku, postavil Milan Luštinec v roce 2000 v Žacléři halu, ve které se rodí lyže pro Čechy, Australany i Korejce.

Kupujeme život zvířat, řekl ochranář před spálením rohoviny

Královéhradecko, Dvůr Králové /FOTO/ - Zoo Dvůr Králové po třech letech v úterý odpoledne spálila zásoby nosorožčí rohoviny. Demonstrativně tím upozornila na nelegální obchodování se surovinou, kvůli níž pytláci vyvražďují zvířata ve volné přírodě.

„Sváteční“ turnaj nohejbalistů v Rychnově už za týden

Rychnov nad Kněžnou - Tělocvičná jednota Sokol Rychnov nad Kněžnou pořádá ve sváteční čtvrtek 28. září druhý ročník „Amatérského nohejbalového turnaje trojic“.

Silničáře brzdí počasí, čtyřpruh u Úlibic neopraví

Královéhradecko, Jičínsko - Město je téměř na všech příjezdových komunikacích obklíčeno silničáři. Před nástupem podzimu zhotovitele oprav tlačí čas, ale také brzdí počasí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení