VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horská služba slouží v Orlických horách 60 let

Deštné v Orlických horách - V horském centru v sobotu slaví horští záchranáři.

18.9.2009
SDÍLEJ:

Horská službaFoto:

Zraníte se na horách při letní túře nebo v zimě při lyžování, ztratíte se v závějích. Již 60 let k vám v takovém případě na pomoc spěchají členové Horské služby Orlických hor. Od počátků se změnilo vybavení horalů, ale také počet návštěvníků a tím pádem i úrazů a nehod v horách.
V první zimě své služby měli horští záchranáři tři zásahy. V současnosti ošetří ročně kolem 600 úrazů.

60 let od chvíle, kdy v Orlických horách, v Deštném skupinka nadšenců založila Horskou službu (HS), uplyne letos na podzim. Oslava tohoto výročí se ve spolupráci s Horskou službou ČR koná v Deštném dnes.

HS Orlických hor operuje na území od Olešnice v O. h. až po Čenkovice, má 32 členů, přičemž tento počet zahrnuje profesionální záchranáře i dobrovolné spolupracovníky, kteří pro HS pracují ve svém volném čase. Jednotlivé okrsky jsou umístěny do středisek Deštné a Říčky v Orlických horách i Čenkovice, z pochopitelných důvodů jsou vázány na lyžařská střediska, která jsou zároveň turistickými centry .

Začínalo devět dobrovolníků
V roce 1949 bylo ustaveno z devíti dobrovolníků záchranné družstvo Horské záchranné služby okrsku Orlické hory jako součást oblasti HZS Krkonoše. První členové pracovali v různých profesích od provozovatele horské chaty, strážmistra policie až po lesního adjunkta. V roce 1965 byly Orlické hory vyhlášeny samostatnou oblastí.

„Horská služba tehdy a nyní pracuje opravdu v odlišných podmínkách. Za první zimu byly Horskou službou v Orlických horách provedeny celkem tři zásahy. V kronice se píše, že byla ošetřena zlomená ruka a byla provedena pátrací akce po dvou ztracených a později úspěšně nalezených pošťácích. V současnosti se tu ošetří okolo 600 úrazů za rok,“ porovnal minulost s dneškem Petr Likavec, předseda Rady oblasti Orlické hory HS ČR.

Úrazy, pátrací akce
Dodává, že s nárůstem počtu návštěvníků se rozdíl mezi letními a zimními měsíci v množství ošetřených úrazů pomalu vyrovnává, i když v počtech ošetřených úrazů jednoznačně převažují ty z lyžařského sportu. „Celoročně ošetřujeme zlomeniny, pohmožděniny, luxace kloubů, řezné a tržné rány, otřesy mozku a samozřejmě provádíme život zachraňující úkony, jako je kardiopulmonální resuscitace při zástavách dechu a srdeční činnosti. Rozdíl je ovšem možné vidět v tom, že přibývá úrazů vážných, mezi které patří poranění hlavy a páteře,“ popisuje Likavec nejčastější zásahy.

Zvyšující se závažnost zranění je způsobena rostoucím počtem lidí vybavených moderním sportovním materiálem (curvingové lyže, horská kola) a rostoucím, mnohdy nekritickým míněním o svých schopnostech. „Tady se velmi potvrzuje potřebnost Horské služby jako instituce, která pokrývá území hůře dostupné dalším složkám integrovaného záchranného systému,“ dodal Likavec.

Kromě ošetřování a transportu zraněných provádí HS záchranné a pátrací akce v horském terénu, informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, sleduje úrazovost a provádí rozbor příčin úrazů na horách a doporučuje opatření k jejímu snížení.

Spolu s Polskem
Dnešní oslavy 60. výročí založení Horské služby připravila Horská služba České republiky ve spolupráci s Horskou službou Polsko (Grupa regionalna górskiego ochotniczego pogotowia ratunkovego, Grupa Walbrzysko - Klodzka ), s obcemi Deštné v Orlických horách, Duszniki a ve spolupráci s Euroregionem Glacensis. Nad celou slavnostní akcí převzal záštitu hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. (pl,zr)

18.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení