VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horská služba Krkonoše vysvětluje cvičení a kritizuje média

Špindlerův Mlýn - Dne 3.3.2009 v 15­.35 byla vyhlášena lavinová akce pro oblast Krkonoše se simulovanou lavinovou nehodou v prostoru Stříbrné bystřiny, směrem do Údolí Bílého Labe. Cílem tohoto cvičení bylo prověřit fungování poplachového plánu v případě lavinové nehody od počátečního oznámení až po konečnou práci na laviništi.

7.3.2009
SDÍLEJ:

Cvičení horské služby 3. března 2009Foto: DENÍK/David Taneček

Zejména jsme zjišťovali akceschopnost jednotlivých okrsků, a to i z časového pohledu a počtu záchranářů. Proto byla celá akce po projednání s vedením HS maximálně utajena. Prostor Stříbrné bystřiny byl vybrán z důvodu následné bezpečnosti všech účastníků akce a také díky odlehlosti této lokality. Nehodu jsme připravili při kurzu lavinových pracovníků na Luční boudě. Pro lavináře z ostatních pohoří bylo velmi poučné seznámit se s organizací lavinové akce takhle velkého rozsahu.

Dále se celý kurz velmi aktivně podílel na přípravě celé akce. Oznámení proběhlo přes dispečink 155 (předem domluveno, že jde o cvičení) s tím, že se jedná o tři zasypané skialpinisty – dva jsou zasypáni úplně a jeden částečně, s poraněním dolní končetiny. Ten také nehodu telefonicky oznámil. Při tomto cvičení jsme využili přítomnosti záchranářů z letecké záchranné služby, se kterými při lavinových nehodách spolupracujeme. Ke cvičení jsme též pozvali záchranáře z Gopru přes jejich dispečink.

Kolegové z Polska využili pro tuto akci kurz instruktorů, který probíhal nedaleko, na schronisku Samotnia. Celou akci jsme ukončili v 17.41, po vyproštění posledního zasypaného. Z pohledu lavinové prevence toto cvičení splnilo svůj význam. Velmi kladně hodnotím nasazení všech zúčastněných a rychlost zásahu. Také jsme odhalili několik drobných chyb, které je potřeba odstranit a právě proto bylo toto cvičení nutno udělat jako akci ostrou. Velmi záporně hodnotím tlaky medií, zejména pak blokování linek HS a obtěžování lidí zasahujících při takto náročné akci.

Každý, kdo je zapojen do akce tohoto rozsahu, má spoustu svojí práce. Díky bezohlednosti medií, snažících se získat senzační informace již v průběhu akce, byla omezena komunikace mezi zasahujícími v terénu a dispečinkem! Mimo to je zajímavé, jak tyto informace proniknou k mediím po několika minutách po vyhlášení nehody!!! Závěrem bych chtěl poděkovat členům HS za vynikající účast a maximální nasazení.

Pavel Cingr, lavinová prevence HS ČR

7.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Situace spjatá se silným větrem na Královéhradecku.

Derecho znásobilo škody

Režisér Strach oceněn na festivalu komedie, za Anděla Páně má dvě ceny

Východní Čechy, Nové Město nad Metují - 39. Festival české filmové a televizní komedie ovládly filmy Anděl Páně 2 a Bezva ženská na krku. Vyhlášení a předání cen se uskutečnilo včera v Kině 70, kde slavnostním večerem provázel moderátor Michal Jančařík.

Končí termín přihlášek na sváteční klání v Rychnově

Rychnov nad Kněžnou - Tělocvičná jednota Sokol Rychnov nad Kněžnou pořádá ve sváteční čtvrtek 28. září druhý ročník „Amatérského nohejbalového turnaje trojic“.

Ve znamení chilli aneb „Někdo to rád ostré“

Hradec Králové - Až do pozdního sobotního večera patřilo letní kino Širák všem milovníkům chilli, dobrého jídla a dobré muziky. Už podruhé se tady konal „Chilli festival Mechov vol. 2.“

Vlček čtyřmi góly „rozsápal“ beránky z Domašína

Rychnovsko - OP IV. třídy: V šestém kole nejnižší okresní fotbalové soutěže vedoucí rezerva Lípy nad Orlicí vyhrála v Domašíně, když všechny čtyři góly zaznamenal Jiří Vlček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení