V sobotu zažil Rychnov společenskou událost, která se nekoná zrovna každý den. V hotelu Panorama zaplněném hosty se oslavoval rok působení exkluzivní švýcarské značky na českém trhu, ale zdaleka se nejednalo pouze o ohlédnutí za minulostí.

Veřejnosti tu byla představena limitovaná kolekce, která vzešla ze spolupráce švýcarské a místní hodinářské firmy. Proto nikoho nepřekvapí, že vzácné kousky nesou symbol Rychnova nad Kněžnou a švýcarského města Biel-Biene, v němž má švýcarská firma své sídlo.

To, že tamní společnost přikládá sobotní akci význam, dokazovala i účast jejích zástupců. S majitelem firmy tak přicestoval generální ředitel, obchodní ředitel i šéfkonstruktér.

A nejen to. Výlet do Rychnova nad Kněžnou si udělal i starosta města Biel-Biene. „Každé hodinky z našeho města, které se dostanou do světa, jsou jeho vizitkou,” vyzdvihl přínos hodinářského řemesla Erich Fehr, starosta Biel-Biene.

Také uvedl, že toto město je důsledně dvojjazyčné a právě tato národnostní bohatost se pozitivně projevuje i v rozvoji hodinářského řemesla. Biel-Biene je desáté největší ve Švýcarsku.

Spolupráce českých a švýcarských podnikatelů nastoluje myšlenku sblížení měst Rychnova nad Kněžnou a Biel-Biene. O případném partnerství ale nechtěl starosta Jan Skořepa spekulovat.

„Biel-Biene je nepoměrně větší město, které žije úplně jinými problémy. Jsme teprve na začátku vzájemných kontaktů,” řekl Jan Skořepa.

To hlavní, kvůli čemu všichni přišli, byla limitovaná edice luxusních hodinek. „Pět kusů je vyrobeno ze žlutého zlata a zdobí je znak města Biel-Biene, pět hodinek je z růžového zlata a nesou znak Rychnova. Poslední sada je z bílého zlata a nese erby obou měst. Jeden exemplář je pak posázen drahokamy,” představil hodinářskou chloubu Andreas Löffler, obchodní ředitel švýcarské firmy.

Navzdory ceně, která odpovídá výjimečnosti představených kousků, si hodinky své majitele najdou. „Cena hodinek se pohybuje od 850 000 do milionu a čtvrt. Tři z nich jsou již rezervované, což považuji za úspěch,” řekl Petr Schediwy, hodinář z Rychnova, z jehož spolupráce se švýcarskými partnery série šestnácti hodinek vznikla.

Vedle uvedení kolekce byl slavnostní večer zároveň oslavou ročního působení švýcarské značky na českém trhu. Nechyběl tak narozeninový dort s jednou svíčkou, kterou sfoukl osobně Armin Strom, hodinářský mistr ze Švýcarska a zakladatel manufaktury. Ten se podílel i na výrobě zmiňovaných hodinek.

Za pozoruhodnost lze označit fakt, že je do současnosti držitelem rekordu zapsaného v Guinessově knize rekordů. Podařilo se mu to díky skeletonizaci nejmenšího mechanického strojku na světě. Jeho výrobky bude napříště v České republice reprezentovat herec a baletní mistr Vlastimil Harapes, který byl na slavnostním večeru rovněž přítomen. Vedle hudebního vystoupení skupiny Escualo Kvintet přítomné bavila laserová a barmanská show.

Armin Strom řekl o práci

Jak dlouho trvá výroba jedněch těchto hodinek?
Skeletování trvá šest pracovních dnů, dalších šest pracovních dnů je potřeba na rytí. Pak jsou zapotřebí ještě dva dny na konečné sestavení hodinek a jejich nastavení.

Podílel jste se na všech exemplářích představených dnes večer?
Ano. Jsem ve výrobě stále činný, i když máme dost mladších.

Jaký je o hodinářské řemeslo v současném Švýcarsku zájem mezi mladou generací?
Je to řemeslo, kde člověk potřebuje dobré oči, dobré ruce a taky hodně trpělivosti. V poslední době se nám ale hlásí hodně mladých lidí, takže tato práce zase začíná být populární.

Jak dlouho pak člověku trvá, než se stane hodinářským mistrem?
Určitě dlouho, minimálně tak deset let.