VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historický jez se dočká potřebné opravy

Rychnov nad Kněžnou - Loňské povodňové vlny částečně narušily historický jez v lokalitě nad Mařenkou, a proto se jeho správce, Povodí Labe, rozhodlo pro rekonstrukci.

30.3.2012
SDÍLEJ:

Historický jez se dočká potřebné opravyFoto: Deník/Kamila Císařová

Přestože se provizorně opravilo zabezpečení stability jezu, je potřeba ho důsledně inovovat.

„Nyní se pracuje na projektové dokumentaci na celkovou rekonstrukci spodní stavby jezu. Nezbytným předpokladem úspěšného projednání je vydání výjimky z dotčení zvlášť chráněných a kriticky ohrožených druhů zvířat. V současné době se zahájilo u krajského úřadu správní řízení,“ vysvětlil mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

Podle Jiřího Hošny z tiskového oddělení kraje je zatím vše v počáteční fázi. „Povolení výjimky je nutné, protože se na tomto místě vyskytují chráněné druhy živočichů, například klínatka rohatá, bolen dravý nebo střevle potoční,“ uvedl Jiří Hošna.

Odborníci z odboru životního prostředí musí posoudit, jak by oprava zasahovala do života těchto živočichů a do prostředí, ve kterém žijí.

Rekonstrukci si státní podnik Povodí Labe zaplatí z vlastních zdrojů. Předpokládané náklady by se měly pohybovat do pěti milionů korun. Jejich konečná výše však vzejde až z výběrového řízení na zhotovitele stavby. To by se mělo konat ještě letos, stejně tak by měla být dokončena i projektová dokumentace. S opravou by se mělo začít v příštím roce.

„Spodní stavba jezu bude rozebrána, provede se nové založení z betonových prahů pod dnem koryta. Na tyto betonové prahy se nakotví nové dřevěné obložení přelivné hrany a skluzové plochy. Oprava je koncipovaná tak, aby výsledný pohled na konstrukci jezu byl shodný jako historické provedení. Navíc se v podjezí pod stálou hladinou vytvoří rybí úkryty proti predátorům. Původní zůstanou boční opěrné zdi,“ vysvětlil záměry podniku Václav Jirásek.

Oprava se provozu jezu nijak nedotkne. Voda bude po dobu rekonstrukce převáděna zčásti stávajícím pravobřežním náhonem a zčásti nově vytvořeným levobřežním obtokem. Lidem bude po dobu opravy zakázán vstup na lávku.

Rychnov se v rekonstrukci nijak neangažuje. „Máme v okolí pouze sousední pozemky, město si tak chrání své zájmy, které s opravou souvisí, ale investičně do toho vůbec nepůjde. Na našem oddělení budeme rekonstrukci povolovat jako změnu stavby, ale ještě není nic definitivního,“ uvedla Dita Kunertová z odboru výstavby a životního prostředí.

Autor: Kamila Císařová

30.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení