Během prázdnin si totiž návštěvníci přímořských letovisek užívají nejen koupání a sluníčka, ale také různých druhů zábavy. Jedním z nich je právě pouliční tetování, tolik oblíbené pro rychlost provedení.

Není hena jako hena
Nejběžnějším barvivem pro tetování je hena, zelenkavý prášek ze sušených listů a květu keře rostoucího v severní Africe, na Srí Lance a v Indii.
Existuje několik typů heny, které se dělí podle barevného odstínu získaného při barvení vlasů. Pouze egyptská hena je bez přídavků a barví vlasy do hnědočervena.

K docílení tmavších odstínů jsou k heně přidávána další barviva, nebo o henu vůbec nejde.

Čím delší je kontakt heny s vlasy nebo kůží, tím intenzivnější je barva. Ke zkrácení doby barvení jsou proto přidávány různé přísady jako instantní káva, řepná šťáva nebo tzv. tajná přísada z citronového oleje, octa, eukalyptového oleje a parafenylendiaminu (PPD). Reakce na PPD je možné předpokládat častěji u alergiků, ale i u ne〜alergické populace jsou poměrně časté. Čistá hena samotná je přitom neškodná, alergizuje zřídka.
Celosvětově je hena používána jako barvivo na vlasy, součást šamponů a kosmetických prostředků. V islámských zemích si během slavnostních obřadů svatby i jiných oslav lidé malují henou květinové a geometrické ornamenty na ruce a nohy. Tinktura z heny je používána také k léčbě plísní. ⋌(vab)

Zdroj: Pylová služba ČIPA