VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičárna se bude stavět, jen se prodraží o 90 milionů

Rychnov nad Kněžnou - „I když jsou lidé, kteří si výstavbu nové hasičské zbrojnice nepřejí a spekulují o tom, já jsem přesvědčený, že se začne stavět letos, asi v březnu,“ reagoval včera na dotaz krajský radní Helmut Dohnálek (SNK – ED), který považuje realizaci projektu za téměř 200 milionů korun za stoprocentně jistou.

15.1.2009
SDÍLEJ:

Podpis smlouvy za stamiliony korunFoto: DENÍK/Miloslav Dostálek

„Navýšení rozpočtu vyžaduje nové usnesení vlády. Od ministra průmyslu a obchodu již máme dobrozdání, dnes odjíždím jednat na ministerstvo financí,“ uvedl včera Helmut Dohnálek.

Deset let starý odhad

Když bývalý královéhradecký hejtman Pavel Bradík (ODS) podepsal loni 18. září v hotelu Panorama smlouvu o provedení práce na výstavbu nové hasičárny nedaleko bývalých rychnovských kasáren, jeho první náměstek Helmut Dohnálek tehdy akci komentoval slovy: „V případě nové hasičské zbrojnice ještě nejsme úplně na konci celé přípravy, protože nás čeká registrace na ministerstvu průmyslu a obchodu, a to před mezirezortní komisí. Navíc ještě máme před sebou otázku zajištění financování, kde musíme splnit některé požadavky.“ Martin Bašek, obchodní ředitel dodavatelské firmy VCES, která zvítězila ve výběrovém řízení, po podepsání smlouvy o provedení práce upřesnil, že na výstavbu hasičárny mají patnáct měsíců od zahájení prací.

Zhruba po čtyřech měsících od zmíněné schůzky a spekulacích o samotné realizaci výstavby hasičárny v místní části zvané Na Spravedlnosti, Helmut Dohnálek Deníku problém vysvětlil. „Jde o celkovou částku, která se prodražila. Původní schválená dotace byla 97 milionů na areál a 10 milionů na výkup pozemků. Protože jsme však tehdy vycházeli z odhadu bývalého okresního úřadu, za deset let se cena stavebních prací jednou tolik prodražila. Proto se celková částka zvýšila o dalších 90 milionů , čímž jsme se dostali za přislíbenou částku,“ uvedl krajský radní zodpovědný za oblast regionálního rozvoje, územního plánování, stavebního řádu a cestovního ruchu.

Porušování předpisů

Jak doplnil, potřebných téměř 200 milionů však musí projít novým usnesením vlády. „Ministr průmyslu a obchodu nám dal dobrozdání, a dnes s ním odjíždím ještě jednat na ministerstvo financí. Pak záleží, kdy se sejde vláda, aby vše projednala. V každém případě se nám podařilo usmlouvat celkovou cenu, která je nižší než skutečné zdražení stavebních prací. Nicméně ale již nejsme schopni realizovat třetí etapu, která obsahuje doplňkové stavby. To pak bude již v režii hasičů,“ míní Helmut Dohnálek s tím, že problém s dodavatelem by neměl nastat, protože ve smlouvě je zakotvena i roční lhůta k vyzvání zahájení stavby.

Ředitel rychnovských profesionálů HZS Královéhradeckého kraje Jiří Oberreiter tvrdí, že nejdůležitější je zahájení výstavby a zejména první etapa, která řeší zázemí pro techniku. „To je největší problém. Výjezd těžkých aut v centru města, v památkové zóně, je totiž v rozporu s bezpečnostními a hygienickými předpisy. A o to usilujeme již dvacet let,“ reagoval včera na dotaz Oberreiter.

Autor: Miloslav Dostálek

15.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení