VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tak ničivou katastrofu Haiti nezažilo

Hradec Králové – Zoufalství, nářek a snaha zachránit z trosek holýma rukama koho se dá panuje nyní v hlavním městě Haiti Port–au–Prince.

16.1.2010
SDÍLEJ:

Zemětřesení na Haiti si vyžádalo zatím neupřesněný počet obětí.Foto: ČTK/AP

Své pracovníky má na ostrově i Charita Česká republika, pod níž spadá Diecézní charita Hradec Králové. „Všichni by měli být v pořádku,“ objasnil Martin Zamazal, který je programovým manažerem pro pomoc Haiti.

V jaké době zasáhlo ničivé zemětřesení Haiti?
Haiti se už několik desetiletí nachází ve velmi špatné sociální i politické situaci. Tudíž si troufám tvrdit, že pokud by toto zemětřesení přišlo před rokem nebo za dva roky, vždycky by to bylo pro Haiti katastrofální.

Na ostrově máte své pracovníky v rámci dlouhodobé mise. Jste s nimi v kontaktu a máte podrobné informace o situaci?
Kontakt máme opravdu sporadický. Podařilo se nám být ve spojení s páterem Romanem Musilem, který je na severu země, a prozatím třikrát jsme se dokázali spojit s hlavním městem.

Jsou všichni z vaší mise v pořádku?
Zatím máme informace, že všichni, se kterými jsme byli v kontaktu, jsou v pořádku. Potvrzení jsme dostali e–mailem.

Je v tuto chvíli reálné začít hned s nějakou aktivní pomocí přímo na místě?
Mně se líbil prezident USA Barrack Obama. Jeho projev se nesl v duchu: Naše myšlenky a modlitby jsou s vámi a Bůh vám žehnej. To opravdu sedí na tuto situaci. Hlavní město, které je postiženo v obrovském rozsahu, skutečně potřebuje pomoc. Nicméně realitou zůstává, že ta nedorazí a ani nemůže dorazit v takovém objemu, aby byli všichni zachráněni. Je tedy otázka, kdy učiněné kroky začnou být účinné a kdy se pomoc dostane ke všem postiženým.

S čím musejí nyní záchranáři na ostrově počítat?
Především s tím, že je to katastrofa velkého rozsahu. Což je vždy problém. V okamžiku, kdy máte infrastrukturu pokrytou troskami a pod nimi jsou v různých patrech uvězněni zranění nebo mrtví lidé, záchranáři se nedostanou ke všem. Podaří se jim zdolat první barikády, ale do středu zřícenin už nikoliv. Jejich práce je však velmi potřebná, ale také vyčerpávající a má své limity. Nepodaří se zachránit všechny.

Na místě jsou tisíce zraněných. Těla leží na ulici. Jaké nebezpečí to představuje?
Pokud si uvědomíme, že nyní je na Haiti 28 až 35 stupňů Celsia, začnou se brzy v těchto teplotách těla rozkládat. Je možné, že budou hrozit i epidemie nebo rozsáhlé nákazy nemocí. Proto jsou na místě specializované týmy lékařů, které by měly situaci sledovat a dělat maximum pro to, aby k tomu nedošlo.

Jak konkrétně může charita pomoci?
V tuto chvíli Charita Česká republika vyhlásila finanční sbírku. Z prostředků, které se podaří shromáždit, budeme schopni i ve spolupráci s našimi partnerskými organizacemi na místě zajistit pomoc lidem, kteří přežili. Bude určitě potřeba postavit jim nějaké přístřeší, dodat jídlo, vodu a poskytnout základní lékařské ošetření. Na tyto věci bude potřeba obrovské množství peněz. Když si vezmeme, že byly zasaženy odhadem tři miliony lidí, tak už jenom krmit, dejme tomu dva miliony z nich, nebude vůbec jednoduché.

Lze vůbec odhadnout, za jak dlouho se dokáže Haiti z této katastrofy vzpamatovat?
Jen velmi těžko. Katastrofa takového rozsahu na Haiti v posledních letech nikdy nebyla a nikdy nezasáhla hlavní město. Naposledy snad v 18. století. Velmi optimistické odhady by mohly hovořit o dvou třech měsících. Osobně si však myslím, že to bude trvat déle než rok. A v tuto chvíli mám na mysli zvládnutí samotné katastrofy.

Jak lze pomoci

Na pomoc nejchudší zemi západní polokoule už uvolnila Charita Česká republika půl milionu . „Celkem bude k dispozici jeden milion. Informace, jak pomoci, získají zájemci v naší pobočce. Pomoc koordinuje Arcidiecézní charita Olomouc ,“ uvedla Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové.

Číslo účtu sbírky: 35–1868350237/0100

Variabilní symbol: 99999

Možné je poslat sms ve tvaru DMS HAITI na číslo 87777.

Autor: Silvie Špryňarová

16.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení