VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Globalizace stírá regionální odlišnosti v architektuře

Orlické hory – Rozvoj se nezastaví ani před hranicemi Chráněné krajinné oblasti. Podle její správy se současné trendy stavebníků nedají lehce generalizovat, ale mnozí se stále dopouštějí chyb. 

21.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Zuzana Škvrnová

Některé signály jsou nicméně pozitivní. Tradiční roubenky se ve velké míře vracejí do módy. Příliš nevadí ani fakt, že někdy se tak jenom tváří. 

„Řada lidí dává přednost falešným roubenkám z finančních důvodů. Zděný dům proto dřevem jen obloží. Nás však zajímá hlavně to, jak stavba zapadá do krajiny či okolní zástavby. Zásadní je celkový vzhled stavby,“ uvedla Pavla Marvanová, krajinářka z CHKO Orlické hory.

Architektura se ale v různých částech republiky liší a pro každou oblast jsou typické jiné prvky. „Stavebníci někdy zvolí podobu, která nerespektuje regionální vzory. Dům, jenž by dobře zapadl v Beskydech, se do Orlických hor vůbec nehodí,“ řekla krajinářka.

Možná je to dáno i tím, že oproti minulosti lidé více cestují. Vzor, který se jim někde zalíbí, si pak přinesou do svého regionu. Stírají se tak rozdíly mezi jednotlivými částmi napříč republikou. A nejen to. Někteří mají tendenci importovat třeba alpskou nebo severo᠆americkou architekturu.

„Nepůvodních srubů vzniklo v oblasti jen pár, ale další už rozhodně povolovat nebudeme,“ ujistila Pavla Marvanová. Vedle stavebního řešení jednotlivých soukromých staveb jsou jizvou ve tváři krajiny třeba velkokapacitní zemědělské objekty nebo komplexy podnikové rekreace, které byly v minulosti nevhodně umístěny a dnes často chátrají. Tyto dominanty vyrostly právě díky absenci regulace. Bytové domy pak narušily vesnický charakter center horských obcí.

Dnešním problémem je naopak vznik zón s nepřiměřeně velkým počtem budov, které narušují tradiční urbanistickou strukturu. Potíž je i v tom, že chráněné území končí státní hranicí. U severního souseda probíhá stavební činnost téměř bez kontroly.

Pozitivní ale je, že v Orlických horách se nenachází žádná obdoba Labské boudy, která je trnem v oku krkonošským ochranářům a dlouhé roky se spekuluje o jejím odstranění. 

Přesto na Správě CHKO vědí, že socioekonomické změny přináší i jiné nároky kladené na horská sídla. Ta se stále více dostávají do pozice míst k přechodnému bydlení a rekreaci.

Krajináři dělí území do čtyř zón podle hodnoty. Třeba místa, která s poválečným vysídlením původních obyvatel znovu ovládla příroda a často patří k nejcennějším lokalitám, mají být budoucích vlivů ušetřena. Ke kompaktní zástavbě v obcích se naopak staví vstřícněji. „Přesto bychom byli rádi, kdyby s námi stavebníci konzultovali své záměry ještě před zpracováním projektu,“ doplnil David Rešl, vedoucí Správy CHKO.¨

Časté prohřešky

Nepřirozeně pestré barvy střešní krytiny nebo její lesklé provedení

Plastová okna použitá na roubenou stavbu

Špatný počet a nevhodné rozmístění oken, zejména ve štítové zdi domu

Nedodržení tradičního dělení oken nebo jeho naznačení meziskelní lištou

Okna ve vikýřích ve stejné velikosti jako v přízemí

Umístění vikýřů v rovině střechy

Nadměrný počet střešních oken

Obklady z úzkých palubek nebo plastových lamel, fasáda v červené, modré nebo fialové barvě

Autor: Michal Friček

21.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení