VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odzvoní ghettům díky vládní agentuře?

VÝCHODNÍ ČECHY - S každodenním vyloučením komunit sociálně nepřizpůsobivých Romů z obecního života se potýkají větší města i malé obce v celých východních Čechách.

7.11.2007
SDÍLEJ:

Romské obyvatelstvo v Hradci Králové.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

S velkou slávou byla v pondělí představena vládní agentura, která by měla řešit otázku tzv. sociálně vyloučených romských občanů. Začátkem ledna by měla agentura začít zpracovávat deset vybraných pilotních projektů. Pět z nich ve městech v Čechách a dalších pět na Moravě.
Lidé pracující přímo v terénu ovšem velké nadšení neprojevují. Desítky podobných snah už světlo světa spatřily. Jejich výsledky jsou však často rozporuplné, pokud vůbec došlo k jejich realizaci.

Studie Evropského sociálního fondu (ESF) z minulého roku vytipovala na území Pardubického a Královéhradeckého kraje celkem devatenáct měst a obcí se sociálně vyloučenými romskými komunitami.

Uvidíme, jaké budou výsledky

Jedním z nich je i Vysoké Mýto, přesto se místní radnice do připravovaného projektu zatím nezapojila. „Nebyli jsme osloveni,“ uvedla Marie Lněničková z městského úřadu.

„Zatím je pro nás cennější projekt Pardubického kraje, který nevznikal u stolu a spolupracovaly na něm neziskovky společně s obcemi. Navíc se týká sociálních služeb jako celku. Nejde pouze o jednu specifickou část,“ doplnila Lněničková.

Dalším městem, jež se dlouhodobě s romskou problematikou potýká, je Jaroměř. Do projektu se zdejší radnice přihlásila a ráda by byla jedním z měst zahrnutých do pilotní části programu.

„Opravdu bych byl opatrný s označením sociálně vyloučený. Problémy v Jaroměři máme, ale žádnou lokalitu bych jako sociálně vyloučenou jednoznačně pojmenovat nemohl,“ řekl Deníku Oldřich Jiráček z Útvaru obrany a krize města Jaroměř.

Jaroměřským se dlouhodobě daří vylepšovat situaci Romů, například finančním příspěvkem na vytváření nových pracovních míst především v oblasti úklidu a jednoduchých oprav silnic a cest.

Agentura ještě nezačala pracovat a už se ozývají i hlasy proti. „Problémy žádná agentura nevyřeší. Je to politická záležitost, která má daleko k realitě. Myslím, že celá tato aktivita je zcela zbytečná a mine se zcela účinkem. Jediným výsledkem by mohlo být, že lidé zase budou nadávat, že se strkají peníze Cikánům,“ uvedl romský předák Gustav Tancoš z Rychnova.

Problémy s integrací Romů v Královéhradeckém kraji? Hlavně v Broumově, Hradci Králové, Jaroměři a Náchodě

Hradec Králové
Dlouhodobě si lidé stěžují na soužití s romskou komunitou hlavně v Pražské a Okružní ulici. Jedná se především o hluk a nepořádek v okolí domů.

Náchod
Náchod má 23 tisíc obyvatel, z toho přibližně 2000 Romů. Svá ghetta mají například v ulicích Šafránice nebo na „Kašparáku“. V roce 2003 zřídilo město pro Romy Komunitní centrum v Kladské ulici. Romská sdružení, kterých je v současné době v Náchodě šest, využívají toto centrum pro své projekty.
Děti zde mohou trávit volný čas, navštěvovat různé kroužky apod.
V červnu tohoto roku například proběhla před náchodskou radnicí demonstrace asi čtyřiceti Romů. Důvodem byla jejich nespokojenost se dvěma terénními pracovníky, které zaměstnává město a kteří mají zprostředkovat komunikaci mezi Romy a úřady. Radnice žádné pochybení nepotvrdila.

Jaroměř
Problematickou částí Jaroměře je Josefov. Velkou nezaměstnanost a problémy romské menšiny se město snaží řešit tím, že finančně přispívá na vytváření nových pracovních míst, například na úklid v okolí Josefova, na jednoduché opravy mnohde rozbitých polních cest a další.

Analýza se často míjí s realitou, vzkazují obce

Studie Evropského sociálního fondu označila v Královéhradeckém kraji v roce 2006 celkem čtrnáct lokalit, ve kterých žijí sociálně vyloučení občané, převážně romského etnika. Jako problematické označuje analýza nejen velká společenství několika domů v městských centrech, ale také osamělé domy na periferiích. Místní ovšem se studií často nesouhlasí a brání se tím, že nelze mluvit o sociálním vyloučení. Kritiku sklidil nákladný materiál hlavně proto, že byl často dělán od stolu bez podrobné znalosti regionálních problémů.

7.11.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení