VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival ve znamení pětek

Rychnovsko - Cílem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka není „pouze" špičková dramaturgie a s ní související představení vynikajících umělců a těles hudební veřejnosti na východě Čech, posláním tohoto úspěšného projektu je vedle iniciování oprav a záchrany památek v regionu také upozornit na osobnosti, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem zasloužily o kulturu regionu.

15.10.2015
SDÍLEJ:

LAUREÁT LETOŠNÍ CENY Mezinárodního hudebního festivalu Jaroslav Šaroun doprovázel světoznámou mezzosopranistku Dagmar Peckovou při koncertě na Věkově festivalu před dvěma lety.Foto: Jan Ježdík

Cena Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka přitom může být udělena i významným osobnostem ze světa kultury, pocházejícím z východočeského regionu.

V minulých letech byli oceněni hudební skladatel Luboš Sluka, Doc. Václav Rabas, varhaník a zakládající ředitel Konzervatoře Pardubice, dále předseda kruhu přátel hudby Opočenská beseda Ivo Kašpar a v roce 2014 hudební pedagog, trumpetista a skladatel Vlastimil Železník. V pořadí pátým oceněným se stane klavírista, skladatel a dlouholetý člen České filharmonie profesor Jaroslav Šaroun.

Jaroslav Šaroun

Dobrušský rodák Jaroslav Šaroun (nar. 1943), který se významným způsobem zasloužil o kulturu v regionu, studoval mimo jiné u uznávaného Miloslava Kabeláče, absolvoval Hudební fakultu AMU a v roce 1999 byl tamtéž jmenován vysokoškolským profesorem.

Spolupracoval s mnoha orchestry, zejména Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V roce 1976 ho Václav Neumann přivedl do České filharmonie, kde se po roce 1990 stal jako hráč klávesových nástrojů řádným členem a působil zde neuvěřitelných třicet šest sezón. Pracoval s mnoha vynikajícími dirigenty, mezi nimiž nechyběli například Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Eliahu Inbal, Manfred Honneck, Christoph Eschenbach a další.

Ve světě je klavírista znám především jako korepetitor významných pěvců, za všechny jmenujme mezzosopranistku Dagmar Peckovou, kterou doprovázel i na koncertě Věkova festivalu v roce 2013. V rodné Dobrušce v nedávné době podporoval zmapování tvorby dalšího významného rodáka, skladatele Radima Drejsla, a následně účinkoval na koncertech připomínajících jeho osud.

Aktéři pátého koncertu přijíždí z NěmeckaPáté pokračování letošního festivalu bude mít mezinárodní obsazení. Představí němec-kého houslistu původem z Itálie Albana Beikirchera se svojí ženou Verou Beikircherovou, která hraje na housle a violu.

Alban Beikircher je absolventem Hochschule für Musik v Saarbrückenu a Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Již během studií se začal aktivně věnovat koncertní činnosti jako sólový i komorní hráč, koncertoval ve většině Evropy, Izraeli, Číně, Saúdské Arábii a Egyptě. Je hostem významných festivalů (Schleswig-Holstein-

Musikfestival, Beethovenfest Bonn, festivaly v Lausanne, Windsoru, Bregenzu). Vystupoval s orchestry jako Mnichovský komorní orchestr, Mnichovští symfonikové, Symfonický orchestr v Szegedu.

V pestrém komorním programu spojujícím oba nástroje zazní skladby Martinů, Mozarta, Sibelia a Halvorsena. Koncert začíná v 19 hodin.

Jaroslav Šaroun převezme Cenu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka v rámci koncertu, který se uskuteční 18. října v Husově sboru v Dobrušce. Symbolicky se tak vrátí do míst, kam jako dítě chodil cvičit na varhany během svých prázdninových pobytů u prarodičů v době, kdy už žil mimo své rodné město.

Dana Ehlová

S Rychnovským deníkem na pátý koncert zdarma

Rychnovsko Pátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka pokračuje v neděli v pořadí pátým koncertem. V Husově sboru v Dobrušce se představí německý manželský pár Alban Beikircher (housle) a Vera Beikircherová (housle, viola).

Opět můžete s Rychnovským deníkem soutěžit o dvě volné vstupenky. Chcete-li vyhrát, stačí správně zodpovědět soutěžní otázku.

Odpověď pošlete e-mailem na adresu Rychnovského deníku rychnovsky@denik.cz nebo zavolejte přímo do naší redakce 494 533 510.

Připojte jméno, adresu a telefonní kontakt. Vylosované výherce vyrozumíme. (six)

Soutěžní otázka:

Odkud pochází německý houslista Alban Beikircher, který v neděli vystoupí v dobrušském Husově sboru?

Autor: Redakce

15.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení