VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Emauzy řídí dvě ředitelky

Rychnov n. K. –Situaci před Emauzským domem včera sledovala hlídka Policie ČR, kterou kontaktoval provozní azylového zařízení.

28.5.2010 1
SDÍLEJ:

Spor o Emauzy dále graduje.Foto: DENÍK/Iva Růžičková

Některé pracovní vztahy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem mají nezvyklou povahu. Příklad pracovnice o. s. Emauzy ČR Haliny Sehnoutkové ukazuje, že někdy není dostatečným řešením pracovně–právního vztahu ani rozhodnutí soudu.
Včera dopoledne před Emauzským domem v Ekologické ulici se objevila při její snaze o výkon pracovní funkce na pozici ředitelky azylového domu hlídka Policie ČR. Zádrhel je v tom, že azylový dům v Rychnově nad Kněžnou disponuje toho času dvěma ředitelkami – v pracovním poměru na této pozici je Halina Sehnoutková, ale také Jitka Lévová.

Pokyny po SMS
„Místopředseda sdružení Radomír Rais mi řekl, že mně bude posílat SMS, kdy mám do práce chodit, že nebudu vědět, kdy to bude a že musím na jeho výzvu přijet. Dnes se to tak skutečně stalo, ráno jsem na jeho SMS přijela do práce a údajná další ředitelka Jitka Lévová mě zavřela do kaple, vykázala mi toaletu a oznámila mi, že se nesmím pohybovat po budově, to vše na příkaz Raise. Se mnou šel ráno do Emauz Jaroslav Motyčka, člen kontrolní komise Emauz. Toho do budovy vůbec nepustili, ačkoli má ze stanov právo a povinnost činnost Emauz kontrolovat,“ popsala situaci ze včerejšího rána Halina Sehnoutková.

Jako další svědky přivolala bývalé zaměstnance Emauz. Když v tu chvíli chtěli do domu úředníci z Krajského úřadu Hradec Králové vykonat ohlášenou kontrolu, málem nebyli vpuštěni a přede dveřmi postával i jeden z klientů. Uvedenou situaci sledovala hlídka Policie ČR, kterou kontaktoval provozní. „Policii jsme zavolali, poněvadž zde byl rušen pokojný klid,“ řekl místopředseda sdružení Radomír Rais.

Policejní hllídka na místě zjistila, že zde nedošlo k žádné trestné činnosti, nýbrž k pracovně-právnímu sporu. Šetření věci jí proto nepřináleží,“ řekla mluvčí Policie ČR Alena Kacálková.

Sehnoutkové ve výkonu práce prý Radomír Rais nikterak nebrání. „Práci jsme jí umožnili. Měla čekat na moje pokyny, ale odešla k lékaři. Ředitelkou domu je Jitka Lévová,“ řekl Rais, přičemž připustil, že její pracovní poměr trvá.
Pracovní smlouva Haliny Sehnoutkové se datuje k 1. červenci loňského roku. „Na převzetí Emauz a na práci v Emauzském domě jsem přistoupila zejména proto, že mě Rais přesvědčoval, že jejich zakladatel Fridolín Zahradník si zaslouží organizaci získat zpět a že je potřeba mu pomoci. O jeho pravých důvodech jsem nic netušila ani já, ani někteří další členové. Rais mě však v srpnu začal nutit k podpisu dokumentu, který by Zahradníka z funkce předsedy odvolal a předsedou by se stal Rais, místopředsedou pak Petr Mička. To jsem z morálních důvodů odmítla. Chvíli na to mně ukončil pracovní poměr bez udání důvodu. Výpověď jsem soudně napadla, spor jsem vyhrála a to i u odvolacího soudu a od té doby se snažím vrátit ke své práci ředitelky,“ popisuje několikaměsíční problém Sehnoutková. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, situace je složitější, než je prezentována,“ odmítl na další dotazy odpovídat Radomír Rais.

Znepříjemnit život
V pravomocném rozsudku Krajského soudu Hradec Králové z dubna 2010 je uvedeno, že zrušení pracovního poměru z 28. 8. 2009 je neplatné. Emauzy jsou povinny uhradit Sehnoutkové náklady řízení a v současné době je také podána žaloba o náhradu ušlé mzdy včetně úroků z prodlení. Sehnoutková byla do doby rozhodnutí soudu evidována na úřadu práce, který hradil místo Emauz zákonné odvody, zaměstnavatelem také nebyla odváděna za Sehnoutkovou daň z příjmu. „Rais mi navrhl, zda bych tuto dlužnou částku nechtěla věnovat sdružení jako dar. Také chtěl, abych pracovní poměr ukončila dohodou, protože jinak mi prý může znepříjemnit život,“ vylíčila dále jednání zaměstnavatele Sehnoutková.

Negativní zkušenost se sdružením má také Jaroslav Motyčka, člen kontrolní komise: „Rais neposkytoval komisi žádné věrohodné informace o chodu a problémech sdružení, a tak jsem s tímto problémem oslovil krajský úřad, na základě toho mě Rais vyhodil z členské základny. Členem kontrolní komise však jsem a mám práva a povinnosti z toho vyplývající, chování Raise a jeho personálu nemá obdoby,“ hovořil Motyčka.

Sdružení Emauzy se potýká s dalšími problémy – azylový dům v Rychnově se bude letos muset obejít bez dotací. Otázku finančních zdrojů pro provoz nechal Radomír Rais také nezodpovězenou. „Finanční situace není dobrá už proto, že někteří zaměstnanci mají neuvěřitelně vysoké mzdy, ačkoli nebyli schopni získat žádné dotace ani jiné příjmy. Rais dokonce tvrdil, že získal šest milionů ze zakázky, i když věděl, že neuspěl. (ira)

Autor: Iva Růžičková

28.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení