VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eko-farma hostila české a rakouské vědce

Borohrádek - Na polní den ekologického zemědělství přijeli do Borohrádku společně s domácími vědci z Prahy také rakouští z Vídně.

14.7.2015
SDÍLEJ:

Eko-farma hostila české a rakouské vědceFoto: Zdroj redakce

V minulém týdnu se na ekofarmě Bozetice Ondřeje Podstavka sešli odborníci, kteří se specializují na ekologické zemědělství, meziplodiny, minoritní odrůdy obilnin i likvidaci plevele.

Farma BozeticeRodinná farma založena 1992. Od roku 1999 ve svazu PRO-BIO.
Hospodářství se rozkládá na 105 ha zemědělské půdy. Vše se obhospodařuje ekologicky. Chov: červenostrakatý skot (mléko), býci (maso) slepice (vejce), výkrm prasat).
Pěstitelství: zelenina (dýně Hokkaido, mrkev, petržel, brambory, česnek, červená řepa, cibule), byliny (máta, měsíček lékařský).

O výklad výzkumníků z Rakouska, Výzkumného ústavu pícninářského a Mendelovy univerzity se zajímali jak ekozemědělci, tak stálí návštěvníci farmy, studenti i pedagogové.

V polních podmínkách mohli vidět široké spektrum meziplodin a starých obilných odrůd, jako je jednozrnka či špalda. Prohlédli si porosty vojtěšky, svazenky a lničky, jejichž pěstování má pozitivní účinky na kvalitu půdy. Přednášková část zahrnovala informace také o plevelech i o tom, jaké odrůdy obilovin je vhodné pěstovat v ekologickém zemědělství.

Rakouský vědec Peter Meindl z rakouského výzkumného ústavu FiBL představil projekt faremního výzkumu BIONET, ve kterém si rakouští sedláci zkouší různé druhy plodin přímo na svých farmách. Své zkušenosti pak mezi sebou navzájem sdílejí a mají tak při pěstování lepší výsledky. Projekt, který zvyšuje odborné znalosti sedláků a zlepšuje tak jejich konkurenceschopnost, se rozjíždí i v České republice.

Velký význam v ekologickém zemědělství mají meziplodiny, které se pěstují v mezidobí mezi pěstováním tržních plodin. Ty představil Karel Vejražka z Výzkumného ústavu pícninářského v Troubsku.

Přímo na pozemcích u ramene Orlice přítomní mohli vidět třeba žito trsnaté, lesknici kanárskou, svazenku vratičolistou, katrán habešský, lničku setou, svazenku shloučenou, jetel alexandrijský, světlici barvířskou nebo hrachor setý. A samozřejmě došlo i na výměnu zkušeností, probraly se výhody a nevýhody jednotlivých druhů i zkušenosti pěstitele Ondřeje Podstavka. „Některé meziplodiny zlepšují kvalitu půdy, některé zabraňují růstu plevelů, jiné brání dobře erozi," říká Karel Vejražka, který se na pěstování těchto plodin specializuje.

„Pěstování obilovin v ekologickém režimu je pro zemědělce stále zajímavější, má ale svá specifika. Techniky, kterými musíte nahradit chemické postřiky, nejsou v konvenčním zemědělství běžné a zemědělci se je často musí učit používat," říká Kateřina Čapounová z České technologické platformy pro ekologické zemědělství, která polní dny společně s Výzkumným ústavem pícninářským v Borohrádku organizovala.

Polní dny ekologického zemědělství se konají na různých místech v České republice. Ten v Borohrádku se zaměřil na propojení výzkumu a praxe přímo v podmínkách ekologické farmy, nikoliv na pokusných políčcích obhospodařovaných vědeckými pracovníky. Farmář Ondřej Podstavek je členem PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, který české ekologické zemědělce sdružuje a jedním z jeho cílů je právě přenos know-how mezi nimi.

Autor: Redakce

14.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení