Uplynulý přelom zimy a jara hodnotí rychnovští hasiči jakožto průměrný. „Uspokojivá statistika 75 zásahů za duben znamená, že lidé si nejspíš vzali k srdci varování před riziky požárů, která proběhla tiskem,“ konstatoval velitel požární stanice v Rychnově nad Kněžnou Josef Tošovský. Jednalo se o 23 požárů, 12 dopravních nehod, jednu železniční nehodu a 34 technických výjezdů – to byly například vyvrácené stromy nebo otevírání dveří. „V případě kalamity, ať už povodňové , sněhové či vichřice přijímáme kolem desítky oznámení za den,“ doložil dále Tošovský.

Vyrážejí do dvou minut

Na rychnovské Požární stanici slouží ve třech směnách 36 mužů ve dvanáctičlenných skupinách. Dva z nich slouží na operačním středisku – jedná se o odborníky, kteří ovládají poplachový systém celého regionu, a deset je v okamžité pohotovosti tak, že se jejich výjezd uskuteční do dvou minut. „Mezi rychnovskými příslušníky jsou špičkoví sportovci, kteří reprezentují naši republiku například na Mistrovství Evropy v požárním sportu,“ uvedl na adresu svých podřízených velitel Josef Tošovský. Sám je profesionálním hasičem od roku 1992 a ve funkci velitele pak od roku 2005.

Co se týče technického vybavení zdejší Požární stanice, snese srovnání s vybavením kteréhokoliv kraje v České republice. Přesvědčily se o tom přibližně dvě stovky občanů, kteří využili možnosti exkurze v rámci Dne otevřených dveří. Jednak šlo o školní výpravy a zavítali také jednotlivci z řad veřejnosti. „Čas v hasičské zbrojnici nám rychle utekl, bylo zajímavé nakouknout do tajů této velmi záslužné profese,“ uvedla učitelka ze Základní školy Mozaika Petra Keprtová. Děti nejvíc zajímalo to, co si mohou vyzkoušet – helmy, houkačky a samozřejmě technika. Vystaven byl automobilový žebřík, technický automobil TA na vyprošťování osob zaklíněných při dopravních nehodách, kontejner používaný při chemických haváriích na dekontaminaci a jeřáb AV na těžkou techniku s nosností 14 tun. K vidění byly také čtyři cisterny, z nichž dvě se používají při požárech objektů, s cisternou v technickém provedení se zasahuje při lesních požárech a zbývající se uplatňuje při dopravních nehodách. Praxe je prý taková, že po pěti letech přechází vozidlo do některého sboru dobrovolných hasičů.