VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřevo získá přidanou hodnotu

Třebešov – Malá obec na trase z Rychnova nad Kněžnou do Lična se oblékla do slavnostního.

11.5.2015
SDÍLEJ:

VE DVOU HALÁCH to září novotou. Na zpracování dřeva v novém výrobním a inovačním centru v Třebešově se podílí nejmodernější technika řízená počítači.Foto: David Taneček

Zdejší společnost Matrix otevřela dveře veřejnosti. Hlavním důvodem k oslavám bylo spuštění nového výrobního a inovačního centra na zpracování dřeva v areálu místní pily. Zařízení vybudované nákladem 90 milionů korun bude produkovat například dřevěné fasády či terasové podlahy z modřínu a dubu. Na pořízení investice podnik získal padesátiprocentní dotaci z evropského Operačního programu podnikání a inovace.

„Startujeme novou etapu rozvoje Matrixu. Po 24 letech existence firmy jsme si mohli dovolit investovat do vědy, rozvoje a výzkumu – do přidané hodnoty potřebné ke zpracování suroviny, kterou má naše republika jako jednu z mála – krásného dřeva," uvedl majitel Libor Burian.

V třebešovském areálu firmy byly postaveny dvě haly vybavené novými technologiemi. V jedné z hal je výroba, ve druhé inovační centrum. „Díky nové investici se budeme moci soustředit na výrobu zboží s výrazně vyšší přidanou hodnotou," uvedl Martin Machů, ředitel divize Wood. Dosud se tato divize Matrixu na pilách v Třebešově a Třebechovicích pod Orebem zabývala hlavně pořezem dříví a prodejem modřínového a dubového řeziva.

Otevření inovačního centra přímo v Třebešově kvitoval místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. „Je důležité, abychom dřevo, které máme, nedováželi ze zahraničí. Od suroviny až po finální výrobek bude vše realizováno tady v České republice – konkrétně v okrese Rychnov. Jsem rád, že se projekt povedl ve spolupráci s věhlasnými školami. Podniky jako je Matrix dávají lidem práci a platí daně, z nichž může stát financovat silnice, nemocnice a podobně."

„Ve vývojovém centru se chceme zabývat vývojem nových výrobků ze dřeva zejména pro stavebnictví," konkretizoval náplň provozu Machů. Výzkum by se měl zaměřit i na dřeviny, které dosud mají problematické využití. Například by mělo jít o uplatnění buku, který se v lesích stále více vysazuje, pro nosné stavební prvky či pro dřevostavby. Vývojáři by měli také úzce kooperovat s divizí Matrixu vyrábějící dřevěná okna.

Podpis spolupráce šesti subjektů

Na dřevařském vývoji a inovacích bude Matrix spolupracovat se státním podnikem Lesy ČR, Ministerstvem zemědělství ČR, Českou zemědělskou univerzitou, Mendelovou univerzitou Brno a Českou lesnickou akademií Trutnov. Zástupci uvedených subjektů podepsali prohlášení o spolupráci a podpoře při ověřování poznatků vědy a výzkumu v dřevařské praxi.

„Když se zeptáte průměrného českého člověka, co si myslí o lesnictví a dřevařství, odvětí: Myslím si, že lesů v České republice ubývá, dřeva je málo a ještě se s ním špatně nakládá, a že by se v lesích vůbec hospodařit nemělo. Druhým dechem vám lidi řeknou, že si však myslí, že by se dřevo jako jediná obnovitelná surovina měla využívat. K tomu jsou ale potřeba dvě věci – za prvé lidé, kteří něco vymýšlí a přichází s novými technologiemi a výrobky na trh a za druhé zákazníci, kteří o tyto výrobky stojí. Mezi firmou Matrix a naší fakultu došlo k báječnému prolnutí myšlenek. Chceme dosáhnout něčeho, co nevypadá jen jako budovy za námi, ale co vypadá jako konkrétní výrobky ze dřeva – konkrétní nábytek, dřevostavby či okna ze dřeva," neskrýval nadšení z otevření třebešovského inovačního centra profesor Petr Horáček.

Nový výrobní a vývojový provoz by postupně měly přinést do deseti nových pracovních míst. Nyní má dřevařská divize Matrixu asi 50 lidí a roční obrat loni činil zhruba 90 milionů korun.

Firma Matrix podnikatele Libora Buriana se vedle dřevařské výroby a produkce dřevěných a plastových oken zabývá ještě dodávkami nářadí a lepidel pro automobilový průmysl, prodejem automobilů Škoda, myslivostí či provozováním sluneční elektrárny. Do portfolia podnikání Matrixu patří také hotel v letovisku Studánka u Rychnova nad Kněžnou. Předloni měla společnost Matrix tržby na úrovni 480 milionů korun, zisk 23,5 milionu korun a zaměstnávala 160 lidí.

Autor: Miroslav Sixta

11.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení