VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doudlebský zámek chystá trhy s bohatým programem

Doudleby n. O. – Místní zámek patří k unikátům regionu a bezpochyby má návštěvníkům co nabídnout.

31.7.2014
SDÍLEJ:

Pohled na zámek v Doudlebách nad Orlicí.Foto: archiv Deníku

Zámek DoudlebyHistorie
Postaven na konci 16. století

Již od svého vzniku 
patří šlechtické rodině Bubnů

Aktuální akce
17. srpna – řemeslnické trhy
21. září – farmářské trhy

Otevírací doba

Úterý – neděle
9 – 18 hodin

Vstupné

Dospělí – 80 Kč,
Děti, studenti, důchodci – 50 Kč

Jeho historie sahá až do konce 16. století, přesněji do roku 1590, kdy byla stavba zámku dokončena. V této uvolněnější renesanční době totiž šlechtici opouštějí hrady a stěhují se do komfortnějších zámků. Ten doudlebský nebyl výjimkou.

Počátky jeho existence jsou spojeny s rodinou Pánů z Bubna, kteří zde od začátku 17. století sídlili. Zajímavostí je, že zámek, na rozdíl od mnoha dalších nejen na Rychnovsku, rodině po čtyři staletí zůstal. Výjimkou byla pouze doba totality. Po 40 let byl zámek v rukou státu a rodina Bubnů byla nucena emigrovat. Po roce 1989 se ale Adam Bubna vrátil a zámek je teď zpět v rukou rodiny, která s ním byla spjata už od jeho začátků v 16. století.

Unikátní interiéry prošly obměnou

Doudlebský zámek je unikátní především svými interiéry. Návštěvníci, kteří jeho prohlídku absolvovali naposledy před několika lety, budou jejich podobou pravděpodobně překvapeni.

Správce zámku Petr Dujka k tomu říká: „Obměnili jsme zámecké interiéry tak, aby měly mimo estetického i poučný charakter. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout různé druhy nábytku napříč uměleckými slohy od renesance až po konec 19. století a seznámit se tak s dobovým designem."
Dalším lákadlem jsou stropní a nástěnné náboženské malby a také tzv. emblémy, které v sobě skrývají nejrůznější hádanky. V neposlední řadě lze obdivovat jedinečné kobercové sgrafity. Zámek je ale zajímavý i z architektonického hlediska.

Převážně se jedná o renesanční dílo, základy zámku jsou ale gotické a naleznout můžeme i prvky baroka. Lákavým prvkem je i zámecký park, který je vybudován v anglickém stylu, to znamená, že porost se nechává volně růst, což je rozdíl od stylu francouzského. Doudlebský park tak vypadá přirozeněji.

Prázdninové akce: řemesla a farmáři

Kromě klasických zámeckých prohlídek si v Doudlebách nad Orlicí připravili na nadcházející období dvě velké akce. Jedná se o řemeslnické trhy v neděli 17. srpna a farmářské trhy o měsíc později, 21. září. Především řemeslnické trhy nabídnou bohatý doprovodný program. „Chybět nebude živá hudba jak ve formě kapely, tak i harmonikáře, který bude procházet mezi lidmi. Svoje umění předvedou sokolníci a přítomna budou dokonce i medvíďata," vyjmenovává Petr Dujka.

Kdo by zvířat ještě neměl dost, může zavítat do Selského dvora, kde jsou k vidění ovce, prasata, telata nebo koně. Většinu z nich si mohou návštěvníci zámku sami pohladit. Že mají zvířata na doudlebském zámku rádi, dokazuje i přítomnost přírodovědného muzea.
V muzeu je k vidění největší soukromá sbírka zvířat v České republice, zahrnující nespočet různých druhů od žab až po jeleny, zasazené do jejich přirozeného prostředí. Doudlebský zámek je otevřen od úterý do neděle od 9 do 18 hodin.

Martin Vašina

Autor: Redakce

31.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Dobruška - Ve Společenském centru-Kině 70 se ve středu 18. října od 18 hodin uskuteční talk show kněze, moderátora a spisovatele Zbigniewa Czendlika s názvem Postel, hospoda, kostel, jejíž součástí bude i autogramiáda stejnojmenné knihy.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení