VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novému Městu došla trpělivost. Zablokují dopravu

Nové Město - Na více než půl hodiny se změní jeden zpřechodů pro chodce vneprostupnou hradbulidí. Spořádným zdržením musejí počítat vpondělí odpoledne řidiči jedoucí přes Nové Město uChlumce nad Cidlinou.

22.5.2009
SDÍLEJ:

Neúnosná doprava v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Na více než půl hodiny zablokují obyvatelé obce dopravu na hlavním tahu směrem na dálnici D11. „Už nám došla trpělivost. Nikdo s námi nechce o problémech s kamiony hovořit, tak jsme přistoupili k razantnímu kroku,“ říká odhodlaně místostarosta obce Vladimír Beer.

Dálnice D11 je v úseku mezi Chýští a Hradcem Králové pro kamiony uzavřena a veškerá nákladní doprava odtud i na ni vede právě přes Nové Město.

„Jiná trasa není možná, museli bychom nákladní dopravu vést přes komunikace nižších tříd a přímo do Chlumce nad Cidlinou, což nelze,“ oponuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. Dodává, že s představiteli obcí je společnost ve spojení.

„Nikdo s námi o tomto problému nehovoří. Požadovali jsme od ŘSD náhradu nákladů spojených s opravami silnic či chodníků zničených v důsledku kamionové dopravy, ale marně,“ zlobí se místostarosta.

Místní už nehodlají dál této situaci jen tiše přihlížet. Proto se chystají v pondělí po 17. hodině blokovat jeden z přechodů pro chodce. „Doufáme, že se konečně někdo probudí a začne se s námi seriózně bavit. Peníze, které jsme za ty roky museli investovat do oprav ulic či chodníků v obci, jsou obrovské,“ vysvětlil jeden z důvodů blokace Beer.

Nové Město se již před osmi lety postupně přeměnilo v průjezdní trasu kamionů a další nákladní dopravy. Denně jich podle místních přes obec projíždějí tisíce. Domy podél silnice poznamenal provoz natolik, že některé již mají praskliny.

„Nedávno jsem byl na návštěvě u dvou rodin, které právě podél tahu bydlí. Je to hrozné. Za chvíli si budou moci těmi trhlinami ve zdi podávat ruce,“ uvedl trochu s nadsázkou Beer.

ŘSD již před časem zajistila obyvatelům domů podél hlavního tahu k dálnici výměnu oken, aby byl snížen alespoň celodenní hluk z projíždějících aut. „Avšak ta okna jsou v létě trošku k ničemu, když je nemůžete otevřít a vyvětrat si,“ dodal Beer.

Do konce roku chystá ŘSD zprovoznit část rychlostní silnice R35 v úseku Opatovice – Sedlice. „Na ni bude nákladní doprava svedena,“ poznamenala Vápeníková.

Celé znění PETICE obyvatel Nového Města

P E T I C E
říjen 2006


My, obyvatelé Nového Mesta, durazne žádáme neprodlužování doby prujezdu kamionu naší obcí. Kamiony v soucasné dobe opouštejí rozestavenou dálnici D 11 na 68. kilometru u obce Chýšt a v naší obci najíždejí na starou silnici c.11, “silnici smrti”.

V prosinci tohoto roku se má otevrít další cást “nejrychleji stavené dálnice v Evrope”, D 11, ale jen do 84. km a nikoliv do 90. km, jak bylo puvodne plánováno. Navíc se otevrení nového úseku má týkat pouze osobní dopravy a NIKOLIV kamionu !!!

Težké hlucné kamiony mají dále sjíždet z dálnice D 11 jako dosud a projíždet naší obcí, Novým Mestem. (stejný problém tíží i další obce na silnici c.11, smer Hradec Králové, napr. Obedovice, Kratonohy, Roudnici, Lhotu p.Libcany, Urbanice atd.)

Nesmíme pripustit, abychom dále nelidsky trpeli prujezdem kamionu. Chápeme, že provizorní rešení bylo na urcitou dobu nezbytné. Nelze však pochopit, že neduslednost vlády pri vykupování pozemku na hradecku, které se “reší” už více jak 20 let, se má ted flikovat nekompetentním rešením, tedy dalším prodlužováním neprijatelného provizoria. “Oslavovaná” stavba D 11 má pro kamiony koncit nekde v poli a kamiony tak mají dále velmi výrazne negativne zasahovat do života v naší obci.

Novým Mestem projede dnes a denne 4 až 5 tisíc kamionu za 24 hodin !!! Hlucnost mnohokrát prevyšuje povolenou mez, zplodiny z tolika výfuku výrazne zhoršují ovzduší, otresy už zpusobily praskliny na mnoha domech podél silnice, o nebezpecnosti prujezdu, predevším pro deti, ani nemluvím.

Že tomu tak opravdu je, presvedcive dokládá nekolik reálných sekvencí natocených v ruznou denní i nocní hodinu. Zábery jsou nahrané na priloženém DVD. Ptáme se, proc se realizace dostavby dálnice D 11 odkládá?, kdo má zájem na nedokoncení D 11 až do Hradce Králové?, proc mají stovky lidí stále trpet arogancí moci?

My, obyvatelé Nového Mesta, svými podpisy potvrzujeme petici a durazne žádáme o definitivní vyrešení kamionové dopravy na D 11, tedy mimo Nové Mesto.

Obyvatelé Nového Mesta

Autor: Silvie Špryňarová

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení