VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravu ulicemi Rychnova brzy zasáhnou citelné změny

Rychnov nad Kněžnou - Ulice Kolowratská se již vrátila ke své dřívější podobě. Plánují se však i komplexní úpravy náměstí a k němu vedoucích ulic.

2.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Řidič jedoucí Smetanovou ulicí má od včerejška podstatně snadnější přístup do středu města. Odpadá obtěžující zajížďka k pivovaru, protože po několika letech se město vrátilo k původnímu řešení ulice Kolowratská. Tato spojnice horní části města s centrem je od prvního září opět obousměrná. Průjezd je ovšem povolen pouze vozidlům do 3,5 tuny, což je s ohledem na okolní cenné památky pochopitelné.

„K této změně jsme přistoupili proto, že jde o jednu z páteřních silnic ve městě. Zohlednili jsme také připomínky občanů. Dříve problematické místo u zvonice, kde docházelo například při průjezdu městské dopravy ke kolizím, jsme zajistili díky rozšíření vozovky,“ řekl ke změně Jiří Brandejs, vedoucí oddělení silniční úřad na odboru výstavby a životního prostředí. Mimo zmiňované rozšíření silnice se změna projevila pouze obměnou svislého dopravního značení. Vodící pruhy nebyly plánovány s ohledem na památkovou zónu. „Silnice sice není úplně v pořádku, ale podařilo se odstranit nejhorší závady. Na předláždění celé ulice nejsou v současnosti prostředky,“ dodal Jiří Brandejs.

Kromě této jsou v plánu daleko zásadnější změny v silniční dopravě na území města. Jejich realizaci hodlá město stihnout ještě v letošním roce. Konkrétně půjde o přeměnu ulice Sokolovská na hlavní silnici v celé její délce. Ta byla v minulosti přetnutá dvěma stopkami, aby se zabránilo nebezpečnému překračování rychlosti na této frekventované komunikaci.

„Abychom do budoucna zabránili podobným problémům, hodláme na dvou místech instalovat přechodové retardéry podobné tomu na Smetanově ulici. Ten se velice osvědčil. Konkrétně budou umístěny pod křížením s ulicí Palackého a pak u křižovatky s ulicí Hrdinů odboje,“ ubezpečuje chodce Jiří Brandejs. Tato změna je ve fázi projektu a ještě se bude čekat na stavební povolení. Podobná úprava totiž předpokládá například i přeložku kanalizace.

Uvedená změna však není samoúčelná a úzce souvisí s opětovnou změnou dopravního řešení Starého náměstí. Ta zohlednila připomínky občanů, kteří se k problematice vyjádřili v anketě. „Sešlo se nám na pětatřicet návrhů a většina těch seriozních se shodla na řešení, které je totožné s dřívější dopravní studií z roku 1998,“ nastínil vedoucí silničního úřadu města Rychnova.

Návrh předpokládá zklidnění dopravy v Komenského ulici po vzoru Panské a odstranění bariér z květináčů. Jednosměrný úsek Palackého ulice bude veden v opačném směru, tedy jako výjezd z náměstí. „Nynější stav je nesmyslný, protože vedeme dopravu od semaforů na silnici první třídy nahoru směrem na náměstí, kde však řidiči nemohou ani zaparkovat a jsou nuceni projíždět Komenského ulici, kde se vyhýbají chodcům,“ vysvětlil Jiří Brandejs.

Plánované změny a od kdy začnou platit

od 1. 9. 2011

• Kolowratská ulice Návrat k obousměrnému provozu do konce roku 2011
• Sokolovská ulice Přeměna na hlavní silnici v celé délce. Retardéry na křížení s Palackého a Hrdinů odboje.
• Palackého ulice Úsek po Fischerovu ulici jednosměrný z náměstí.
• Komenského ulice Po ulici Kalisova vjezd pouze pro zásobování. Zbylý úsek obousměrný.
• Staré náměstí Volně průjezdné bez bariér.

Autor: Michal Friček

2.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení