VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobruška se neztrácí ani ve světě

Dobruška - Starosta Petr Tojnar: Chci zůstat takovým člověkem, abych se i po skončení mandátu mohl lidem podívat do očí.

19.5.2009
SDÍLEJ:

PETR TOJNAR se snaží občany zapojit do spolurozhodování. Využívá k tomu ankety nebo besedy, nedávno například obyvatelé v anketě hlasovali o otevření dětského hřiště. Foto: Pavel Štěpán

Petr Tojnar byl do funkce starosty zvolen 6. listopadu 2006. Zásadní předsevzetí si při vstupu na radnici nedával. Jeho prvním cílem bylo co nejdříve se seznámit s chodem a organizací města a městského úřadu. „Mým hlavním předsevzetím zůstává být takovým občanem Dobrušky, který se může všem obyvatelům našeho města vždy podívat přímo do očí a to i po skončení mého mandátu,“ přeje si starosta Petr Tojnar.

Co se Vám ve funkci již podařilo uskutečnit, co se naopak nedaří, proč?

Na tuto otázku je těžké jednoznačně odpovědět. Všeobecně mám pocit, že některé projekty či akce se nedaří realizovat v kratším časovém období, neboť žádné rozhodnutí města není rozhodnutím jednotlivce. Mnohdy brání včasné realizaci přebujelá administrativa a byrokracie, zakotvená v našich zákonech a vyhláškách.

V čem spoléháte na pomoc dobrušských občanů?

Dobrušské občany se snažíme zapojit do spolurozhodování o provedení některých akcí. Oslovení občané, kterých se akce dotýká, mají možnost prostřednictvím ankety či besedy vyjádřit svůj názor na danou problematiku. Názory občanů jsou pro konečný výsledek dané akce důležitým vodítkem a přinášejí vedení města velmi důležitou zpětnou vazbu.

Co podle Vás patří mezi největší pozitiva města, které spravujete, co mu naopak chybí?

Jako pozitivum vnímám skutečnost, že Dobruška není jen malé město v podhůří Orlických hor, ale je známé je po celé naší republice, a to zejména díky slavnému seriálu F. L. Věk, který vypráví o dobrušském rodákovi a národním buditeli Františku Vladislavu Hekovi. Dobruška se neztrácí ani ve světě, kde ji proslavil světoznámý malíř František Kupka, který zde žil od raného mládí do svých osmnácti let. Počátek jeho malířské dráhy spadá právě do Dobrušky, kde namaloval svoje prvotiny, z nichž některé jsou umístěny ve stálé expozici v dobrušské radnici.

Jak rozvíjíte spolupráci s partnerskými městy v zahraničí, ale i s okolními městy v rámci regionu?

Dobruška je partnerským městem maďarského Abrahámhegy, které leží na břehu jezera Balaton. Dalším partnerským městem je polská Mieska Górka a třetí partnerskou spolupráci Dobruška rozvíjí s anglickým regionem Vale Royal. V současné době jednáme o partnerství s polským městem Radkow, se který jsme společně předložili ke schválení granty k získání finančních prostředků pro rozšíření turistického ruchu v obou městech. Město Dobruška je společně se sousedním Opočnem členem mikroregionu Rodný kraj Františka Kupky. Koncem měsíce dubna 2009 byla založena destinační společnost Orlické hory a Podorlicko, která sdružuje vybraná města, obce, firmy a organizace Královéhradeckého a Pardubického kraje. Cílem této nově založené společnosti je v první řadě zviditelnění Orlických hor a Podorlicka, zvýšení cestovního ruchu a navázání širší spolupráce mezi sdruženými subjekty.

Dobruška jako město třetího stupně úspěšně spolupracuje s pětadvaceti obcemi, které jsou v jeho správním obvodu. Starostové těchto obcí jsou zváni na pravidelné porady, kde je vedoucí úředníci městského úřadu informují a seznamují se změnami v legislativě a případně pomáhají řešit problémy jednotlivých obcí.

19.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení