VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Keramika odhalila dávnou historii Dobrušky

Dobruška – Nová výstava v malém sále Společenského centra Kina 70 představuje výsledky posledních archeologických průzkumů na území města.Informace o tom, co vše bylo v Dobrušce objeveno a kde všude výzkum probíhal, poskytla během instalace výstavy archeoložka Muzea a galerie Orlických hor MARTINA BEKOVÁ.

27.2.2014
SDÍLEJ:

ÚLOMKY KERAMIKY prozradily mnohé zajímavosti.Foto: D. Ehlová

Jaké poznatky máte z archeologického výzkumu, který proběhl v říjnu loňského roku na parkovišti u polikliniky?
Výzkum jsme zpracovali a je hlavní částí expozice, která bude pro veřejnost otevřena v malém sále dobrušského kina po celý měsíc březen.
Našli jsme tady jednak zaniklý sídlištní horizont patřící k domu, který existoval na zahradách za uliční výstavbou a který musel zaniknout někdy na přelomu 17. a 18. století. To nám říkají nálezy, které jsme tady objevili, a také už není zachycen na mapách stabilního katastru. Našli jsme přímo jeho půdorys, část jeho základů a zádlažbu přízemních prostor. Je z něj velice bohatý keramický inventář.

Co považujete za vůbec nejdůležitější?
Máme tam objekt, z něhož jsme kopali jenom kousek, protože nebyla více možnost díky požadavkům stavby, který rozhodně patří do druhé poloviny 13. století. Tuto dataci můžeme určit na základě poměrně četných nálezů zlomků keramiky zdobené typicky pro toto období rytou šroubovicí, případně ještě vlnicemi – je to tzv. pozdně hradištní tradice. Je to tedy objekt, který nepochybně patří do tzv. předlokačního období Dobrušky, tedy do doby, kdy město jako takové ještě neexistovalo, patrně zde byla jenom trhová osada Leštná. Nálezem tohoto objektu máme polohu osady určenou.
Kromě objektu jsme našli hojné zlomky keramiky zdobené stejným způsobem, pochází nepochybně ze stejného období a byly sekundárně uloženy ve vrstvách zániku zděného domu.  Je jich tolik a jsou v takové kvalitě, že svědčí o tom, že někde pod domem jsou ukryty další pozůstatky z druhé poloviny 13. století.

Jak je výstava koncipována?
Na výstavě se snažíme představit nejdůležitější výzkumy, které v Dobrušce v posledních letech proběhly.  Je to jednak už zmíněný výzkum na parkovišti u polikliniky, který výstavu inicioval. Pak to jsou vykopávky, které byly vedeny na nádvoří domu číslo popisné 14, tedy nejstaršího renesančního domu v Dobrušce na náměstí. Také tu jsou výzkumy pocházející z rekonstrukce muzea a sousední synagogy, většinou se jedná o mladší situace, které spadají do 17. století.

Součástí výstavy bude i vaše přednáška?
Ano, domluvili jsme se s kolegou na přednášce na téma Nové archeologické nálezy na Dobrušsku, která se uskuteční 18. března od 18 hodin.    ⋌(ehl)

Autor: Silvie Špryňarová

27.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Proboštův betlém v Třebechovickém muzeu betlémů - dřevěný unikát po kompletní rekonstrukci.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Albrechtice nad Orlicí - V pondělí dopoledne kolem desáté hodiny došlo na silnici z Albrechtic nad Orlicí do Borohrádku k nehodě osobního auta, které narazilo do mostku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení