VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobruška chce být přívětivým městem pro všechny

Dobruška - U koupaliště má vzniknout volnočasový areál pro děti. Dojde i na rozvoj stadionu.

15.11.2016
SDÍLEJ:

Opočenská ulice v Dobrušce skýtající možnosti pro zástavbu.Foto: Dana Ehlová

„Jaké je město, které umí žít? Takové, na kterém se podílejí všichni." zaznělo před několika dny v Dobrušce z úst architekta Oldřicha Bittnera na jeho přednášce nazvané Přívětivé město.

Smyslem již druhého setkání odborníka na architekturu s obyvateli Dobrušky bylo ukázat jiný pohled na město, v němž žijí a do něhož se Oldřich Bittner před několika lety také přistěhoval, založil v něm firmu a rozhodl se ovlivňovat věci veřejné vstupem do komunální politiky.

Architekt považuje za důležité efektivně využívat "planá" prostranství uvnitř města, ne expandovat do šířky a zabírat další zemědělské plochy. Ukázal názorně, kde by se stavět mohlo a mělo, čímž by vznikly objekty, ve kterých by se dalo bydlet i provozovat služby, podnikat nebo cokoliv jiného, protože takové objekty mohou mít i společenské funkce.

„Vyznačenými místy jsem chtěl poukázat, že příležitosti pro investice by mohly přinést jednak rozvoj a další možnosti pro bydlení, ale také vylepšení daného místa. Spojily by se tedy dvě věci v jedno. Takové lokality jsou například v Opočenské ulici, tedy jedné ze dvou nejdůležitějších obchodních ulic v Dobrušce," konstatoval Oldřich Bittner.

Ukázal, že právě tato ulice se od křižovatky s Pulickou ulicí stává de facto nábřežím, protože je zastavěná pouze na jedné straně. „Je to samozřejmě znát na návštěvnosti, lidé už do ní nechodí tolik, jako kdyby fungovaly obchody po obou stranách. Chybí koncentrace, jsou tam zbytečné a nevyužité prostory. Pokud by se podařilo dostavět třeba bytový dům, rázem vznikne městský prostor s hezkým osluněním, dobře se tam bude bydlet a obyvatelé domu budou mít blízko i do parku," argumentoval architekt.

Na přetřes přišla také doprava v centru města, kde jsou jí podřízeny jak Opočenská, tak Kostelní ulice. Přítomní živě diskutovali nad možností jednosměrného provozu a rozšíření chodníků v Kostelní ulici, spojující náměstí s částí kolem kostela sv. Václava. Auto se dá dnes zaparkovat prakticky v každé městské části, historickou nevyjímaje, ale podle Bittnera jsou v centru důležití lidé, kteří se tam pohybují pěšky nebo na kole, na druhou stranu není příznivcem pěší zóny v takto velkém městě.

Pohledy odborníků přinášejí nové náměty na zlepšení podmínek v dosud neřešených lokalitách. Potřeby Dobrušky podle Bittnera volají po službách městského architekta, což nastínily už dva workshopy mladých architektů, konané v létě 2015 a 2016.

Rozvoj stadionu a nový areál Klídek

Před několika dny představilo vedení města F. L. Věka veřejnosti také dva odvážné 
(i finančně náročné) projekty: vybudování volnočasového areálu Klídek v sousedství koupaliště a modernizace Městského stadionu Václava Šperla.

Studie možností areálu stadionu počítá se vznikem atletického tartanového oválu, vrhačské loučky, rekonstrukcí tribun, tenisových kurtů, zázemí správce, skladů pro techniku, prostor pro občerstvení návštěvníků atd.

Velice zajímavý je záměr na vybudování ucelené sítě přírodních stezek speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole v přilehlém lesíku, stejně jako 1700 metrů dlouhé in-line dráhy pro bruslaře nebo koloběžky. Další vyžití by mělo poskytovat hřiště pro disk golf nebo venkovní tělocvična.

Zatímco v případě městského stadionu se jedná o modernizaci a rozvoj stávajícího areálu, tzv. „na zelené louce", dnes spíše na prostranství hyzdícím periferii města, je plánován Klídek se skateparkem a herními prvky pro děti.

Pokud dojde k realizaci, bude s ohledem na předpokládané náklady rozložena do několika let.

Dana Ehlová

Autor: Redakce

15.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Daniela Lusková, lídryně královéhradecké kandidátky Realistů.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Východní Čechy - Krajské hokejové ligy na Pardubicku a Královéhradecku pokračovaly dalším kolem.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Východní Čechy, Dvůr Králové - Pětiletá samice ohroženého nosorožce dvourohého Eliška zemřela. Příčinou smrti nadějného jedince je podle královédvorské zoo nešťastná náhoda.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Dobruška - Ve Společenském centru-Kině 70 se ve středu 18. října od 18 hodin uskuteční talk show kněze, moderátora a spisovatele Zbigniewa Czendlika s názvem Postel, hospoda, kostel, jejíž součástí bude i autogramiáda stejnojmenné knihy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení