VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrá zpráva pro Dobrušku: bude mít levnější teplo

Dobruška -Na středeční podvečer 25. března pozvalo vedení města Dobrušky zástupce stavebního bytového družstva, společenství vlastníků domů i širokou veřejnost, aby je seznámilo s připravovanými změnami v oblasti vytápění z centrálního zdroje tepla (CZT) dobrušské teplárny.

27.3.2015
SDÍLEJ:

Dobruška - ilustrační fotografieFoto: Zdroj redakce

„Město vykonalo a koná mnohé kroky k energetickým úsporám v oblasti vlastního hospodaření. Za všechny připomínám postupné zateplování budov ve správě města, v posledním období zejména škol," řekl v úvodu starosta Dobrušky Petr Tojnar. „Nespornou výhodou Dobrušky je napojení většiny bytových domů na centrální zdroj vytápění, takže dnes je z tohoto zdroje zajišťováno teplo pro téměř polovinu obyvatel města."

První dobrušská teplárna se začala stavět v padesátých letech v souvislosti s výstavbou obytných domů v Mírové ulici. Stavba byla dokončena v roce 1957 a v říjnu tohoto roku uvedena do zkušebního provozu. S rozšiřující se výstavbou obytných domů v dobrušských sídlištích začala teplárna již kapacitně i technologicky nevyhovovat, a proto bylo v roce 1984 přistoupeno k výstavbě teplárny nové. Na stavbě se podílela firma z Polska. Provoz nové teplárny byl zahájen 30. září 1986 a v roce 2000 byla napojena na plynovou přípojku.

Snaha snížit cenu

Cena tepla v Dobrušce je však značně vysoká. Opatření, která jsou pro nejbližší období v záměru města Dobrušky, proto směřují k tomu, aby se cena tepelné energie snížila, a to jak pro firmy a instituce, tak zejména pro domácnosti. Zvláště pro ně bude snížení ceny znamenat značný přínos do rodinných rozpočtů. Městská samospráva považuje tuto oblast za jednu ze svých nejvyšších priorit.

Kotelna na „štěpku"

Místopředseda představenstva a ředitel akciové společnosti CZT Zbyněk Procházka seznámil přítomné s koncepcí zásobování teplem od druhé poloviny letošního roku. „V areálu dnešní teplárny bude postavena kotelna na spalování štěpkové biomasy, která bude vlastním projektem CZT a z 30 % bude finančně sanována dotací Státního fondu pro životní prostředí," nastínil Procházka. Kotelna bude mimo jiné vybavena odlučovačem emisí, který již bude s předstihem vyhovovat nové evropské legislativě, s níž se počítá od roku 2018.

Dodavatel technologie TTS Třebíč, zastoupený Jindřichem Svobodou, informoval o výhodách spalování štěpkové biomasy, které spočívají především ve využití místních obnovitelných zdrojů a výrazném snížení rizik cenových výkyvů plynu a jeho dodávek. V neposlední řadě přinese tato technologie i nová pracovní místa. Snadnou dostupnost štěpkové biomasy zdůraznil také Ing. Bartoš, který zde zastupoval jejího dodavatele. Nedojde ani k vyššímu dopravnímu zatížení, protože štěpky budou dovážet jen asi dva až čtyři kamiony denně, které se k teplárně dostanou po obchvatu a do města vůbec zajíždět nebudou.

Cena tepla v Dobrušce by se tak měla oproti současným 858 korunám snížit již v roce 2015 na 738 a v dalším roce (kdy již nebude navyšována dosavadní dluhovou službou) dokonce na 590 Kč za GJ (údaje jsou včetně DPH). Pokles bude tedy přibližně o více než čtvrtinu současných nákladů.

V další diskusi připomněl radní Karel Brázdil, který se spolu s místostarostou Petrem Lžíčařem této problematice dlouhodobě věnuje, že byly zvažovány i další varianty vytápění (plynofikace, geotermální energie, spalovna odpadů), nakonec však byla vybrána tato, která se jeví jako nejoptimálnější z hlediska ekonomického i ekologického. On i další přítomní zástupci města a zainteresovaných firem pak odpověděli na četné dotazy, směrované především k bližšímu vysvětlení připravované technologie.

Dobrušští se tedy mohou těšit, že již nejbližší období značně ulehčí jejich peněženkám a přinese prospěch nejen jim, ale i životnímu prostředí ve městě, které právě nová technologie maximálně šetří.

Autor: Redakce

27.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení