VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do potoka se hází monitory, do tříděného odpadu kompoty

Rychnovsko - „U nás se jaktěživo odpad netřídil,“ odmítá diskutovat o otázce, zda třídit, či netřídit, postarší žena u kontejnerů před sídlištěm Mírová v Rychnově nad Kněžnou. Z komunálního odpadu separuje alespoň skleněné lahve, které s řinkotem spouští do barevné popelnice se slovy: „Stejně se veškerý odpad nakonec smíchá dohromady.“

22.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto černé skládky v OstravěFoto: DENÍK/Pavel Sonnek

S odpadky ven z auta?

Závažnějšího jednání se však dopouští takoví, kteří se s tím, co vyhodí, ani neobtěžují k popelnici. „V přírodě se dá najít všechno,“ řekl pracovník Chráněné krajinné oblasti Orlické hory Jan Chládek. „Lidé klidně vyhodí do potoka televizor, počítačový monitor, prostě cokoliv, a samozřejmě také běžný odpad jako plasty a sklo,“ pokračoval.

Podle slov strážníka Jaroslava Formana v oblasti Týnišťska naštěstí vymizely takzvané „divoké“ skládky. Skládky bývaly na pozemcích u Rašovic, Petrovic nebo u Loděnice pod viaduktem. „Tyto nešvary se nám podařilo vymýtit, nejspíš zapůsobilo to, že viníci byli přistiženi a pokutováni,“ řekl dále Forman. Stále se ale prý stává, že na silnici od Týniště ke Křivicím lidé z auta vyhodí pytel odpadků. Bloková pokuta na místě za tento čin dosahuje tisíce korun, ve správním řízení až 50 tisíc.

Přírodu, kterou znečistili vandalové, by měli dávat do pořádku vlastníci pozemků. Zoolog Josef Hájek provádí již několik let čištění zdejších vodních toků s dvaceti členy dobrušského turistického oddílu i dobrovolníky z řad rychnovských turistů. Jde o řeky Bělou, Divokou Orlici, Říčku a Zdobnici, která je na řadě právě letos a krajinní strážci tudy budou procházet tuto neděli.

Den Země jako příležitost

Zamyšlení se nad zacházením s naším každodenním odpadem je na místě právě v období před pátečním Dnem Země, kterým si můžeme připomenout odpovědnost za rodnou planetu. „Většina odpadu, který svážíme, je samozřejmě ta netříděná. Tříděného odpadu oproti komunálnímu sice přibývá, nicméně polovina z toho je beztak nepoužitelná,“ vyjádřil se Ladislav Rund k praxi své firmy, která provádí svoz odpadu na Rychnovsku v těchto lokalitách – Opočno, Kvasiny, České Meziříčí, Skuhrov nad Bělou, Solnice, Javornice. Komunální odpad skončí ve spalovně v Liberci, tříděný pak firma sváží do vlastní třídící linku v Jaroměři.

Co je to vlastně plast?

Pro představu, kolik odpadu ročně vyprodukuje menší obec, uvádí Rund Kvasiny s třinácti sty obyvateli: 183 tun komunálního odpadu, 12 tun plastu a 13 tun skla. Podíl tříděné složky je podle Runda průměrný.

Příkladem mohou být Lípa nad Orlicí, Solnice a Olešnice v Orlických horách, nedávno oceněné „Čisté“ obce. Klíčem k úspěchu je dobrá informovanost občanů, kteří často ani nevědí, jak s odpadem správně zacházet: co náleží vlastně do skupiny plastů a co už ne nebo že tříděný odpad by měl být vymytý. „V plastech najdeme třeba i gumové čluny, pneumatiky, folie ze skleníků plné bahna a celé kompoty ve sklenicích,“ popsal Ladislav Rund běžný obrázek kontejnerů. „Myslím si, že by bylo vhodné, aby se problematice odpadů věnovala Městská policie a podobné jednání pokutovala, navrhuje řešení Rund.

Produkce, využití a odstranění odpadu v roce 2007

Dle statistického šetření Odp5-01 bylo v roce 2007 v ČR vyprodukováno 25,1 mil. tun odpadu. Oproti roku 2006 nezaznamenala produkce odpadu významný výkyv.
Z celkové produkce odpadu tvoří nebezpečný odpad 1 311 tis. tun, což je 5,2 % a oproti roku 2006 zůstala jeho výše na přibližně stejné úrovni.
Činností ekonomických subjektů (podniků) bylo v roce 2007 v ČR vyprodukováno celkem 21,7 mil. tun odpadu. V porovnání s rokem 2006 zůstala celková produkce odpadu ekonomických subjektů na stejné úrovni.
Největší nárůst produkce nastal ve stavebnictví (OKEČ 45) o 8,2 % a dopravě (OKEČ 60) o 2 %. Dále vzrostlo množství odpadu vykázané z OKEČ 90 – odpad z odstraňování odpadních vod, pevného odpadu a čištění města. Největší podíl na produkci odpadu tvoří odpady stavební, zejména beton, cihly, směsný stavební a demoliční odpad a vytěžená zemina. Oproti tomu množství odpadu pocházející ze zemědělství a lesnictví (OKEČ 01-02), z dolování a těžby (OKEČ 10-14), z průmyslu (OKEČ 15-37) a z energetiky (mimo radioaktivního odpadu (OKEČ 40) ve srovnání s rokem 2006 kleslo. Výraznější pokles produkce odpadu z dolování a těžby (OKEČ 10-14) byl způsoben vyřazením popílku z evidence odpadů z důvodu jeho využití původcem odpadu jako suroviny k produkci výrobků.
Odpad vykázaný obcemi se zvýšil o 2,8 % oproti roku 2006 na 3 458 tis. tun v roce 2007.

Autor: Iva Růžičková

22.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení