VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Digitalizace výuky na OA úspěšně pokračuje

Kostelec n. O. – Na Obchodní akademii T. G. Masaryka již více než dvanáct měsíců realizuji projekt Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání.

24.2.2010
SDÍLEJ:

Významným cílem projektu, jehož bylo dosaženo, je viditelná modernizace vybavení školy, která přinesla dataprojektory do všech tříd. Foto: Archiv OA

Odbornou manažerkou projektu je Alena Svátková, která kromě jiného kontroluje vznik moderních učebních dokumentů, které se již začínají objevovat na www stránkách školy v sekci Projekt.

Po prvním roce projektu existují desítky kompletních digitalizovaných materiálů sloužících při výuce většiny předmětů. Velkou výhodou vytvořené databáze je, že materiály jsou dostupné na školní síti a některé i na internetu, takže žáci, kteří v hodinách chyběli, si mohou látku sami doplnit. Uložení materiálů na školní síti umožňuje operativně reagovat na případné nejasnosti v látce, které se projeví v průběhu výuky, ale jejich řešení původně nebylo v plánu dané hodiny.

Podle vyjádření vyučujících matematiky je skvělé, že přípravy na hodiny budou uložené v jednotné databázi a stačí je přizpůsobit jednotlivým třídám a jejich potřebám.

Lektoři cizích jazyků zase oceňují výhody využití dataprojektorů při kontrole písemných cvičení a rozboru testů, správné řešení se jednoduše promítne na zeď. Snadnější a efektivnější je i prezentace obrazových podkladů. Velkou výhodou pro učitele jazyků je ozvučení učeben, přístup na internet a možnost jeho propojení s dataprojektorem – umožní se tak využití materiálů z internetu, ať už k procvičování gramatiky nebo rozšiřování slovní zásoby. Také multimediální jazyková učebna klasický vyučovací proces oživí a umožní vyučujícím individuální přístup ke studentům v jejich mluveném projevu.
Při výuce uměleckých směrů v hodinách literatury je velkou výhodou možnost ukázat žákům výtvarná díla a architektonické objekty, prezentovat ukázky z literárních a dramatických děl na plátně a více žáky zapojovat do výuky.

Učitelé předmětů výpočetní techniky oceňují vytvoření připravených přednášek, které jsou závazným materiálem pro výuku. Důležitým přínosem je možnost zadávání příkladů v MS Office nebo ve verzi pro Adobe Reader (formát pdf) v elektronické podobě, čímž dochází k úspoře papíru a toneru. Uložení zadání na školní síti a na internetu zjednodušuje i domácí přípravu, odpadají problémy způsobené ztrátou zadání domácích úkolů. Dataprojektory se pro výuku informatiky staly nenahraditelnou pomůckou – je možné promítnout celou obrazovku na plátno a názorně předvést, jak mají probíhat jednotlivé operace.

To je jenom několik příkladů toho, jak výstupy projektu hodnotí vyučující. Ohlasy žáků jsou také kladné – oceňují hlavně možnost vycestovat do Anglie, získání slovníků a mluvníků a oživení výuky, zejména v českém jazyce, angličtině, dějepisu, zeměpisu, občanské nauce a výpočetní technice.
Ve třetině trvání projektu také „nabíhá“ využívání programu Moodle k vytváření interaktivních cvičení, který lektoři ocení hlavně při testování žáků a zadávání a hodnocení domácí přípravy. Jednoznačně lze konstatovat, že projekt přináší větší zájem studentů o výuku v hodinách, umožňuje využití moderních materiálů, rozšiřuje spektrum didaktických metod a pomůcek a zařazuje školu mezi moderní vzdělávací zařízení 21. století. (ign)

Autor: Miloslav Dostálek

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení