Zimní měsíce tradičně patří lyžařským výcvikům na základních školách. Na hory většinou vyrážejí sedmé třídy, avšak ne všechny děti si zimních sportů užívají. Nedostatek zájemců má dva hlavní důvody – ekonomické problémy nebo neochotu sportovat.
S nízkým zájmem o lyžařský výcvik, který se bude konat na konci února, bojují na Základní škole ve Vamberku. „Zdaleka nejezdí všechny děti, pohybuje se to kolem poloviny. Proto zájezd organizujeme jednou za dva roky pro sedmé a osmé třídy dohromady. Z organizačních důvodů to jinak nejde. Někde to zdůvodňují finanční situací, ale děti přitom mají zimní oblečení a běžky bychom jim půjčili. Myslím si, že se jim nechce,“ vyslovila svůj názor ředitelka vamberecké Základní školy Jitka Boušková.

Za nízkou účastí na lyžáku je podle Jitky Bouškové na prvním místě neochota sportovat. „Na minulý pátek jsme plánovali jednodenní lyžařský zájezd do Rokytnice v Orlických horách. Přihlásilo se pouze sedm dětí, nakonec se tedy nejelo. Měli jsme domluvenou i slevu na vlek, ale ani to nepomohlo. Děti mají raději počítač a televizi,“ vyslovila své zklamání ředitelka.
Na zimní zájezd vyrazili uplynulou sobotu žáci Základní školy Javornická v Rychnově nad Kněžnou. Oproti vamberecké „základce“ o lyžák přišlo jen pět dětí, ty jsou buď nemocné, nebo zdravotně handicapované. „Účastní se jen ti, kteří mají evidentní zájem a jsou zdraví. Jsou tady samozřejmě typy, které po tom netouží. Ale na lyžáku se dá dohromady kolektiv. Takže i když se někomu do tělocviku nechce, na hory přeci jen jede,“ vyjádřil se ředitel ZŠ Javornická Milan Kotek. Žáci si navíc kromě lyží a běžek mohou brát i oblíbené snowboardy.
Škola neopomíjí ani finanční situaci rodin. „Mohly by nastat problémy kvůli penězům, ale to se taky dá zařídit. Ve škole máme dostatek lyží a běžek, které půjčujeme, rodiče je nemusí kupovat,“ přiblížil nabízené možnosti Kotek.
Nedostatek zájemců o zimní pobyt kvůli penězům potvrdil i Jiří Němec, ředitel Základní školy Gutha–Jarkovského v Kostelci nad Orlicí. „Není to jen proto, že by děti jet nechtěly, jsou tu i ekonomické problémy, záleží na sociálním složení třídy. Může se stát, že nepojede polovina dětí ze třídy nebo třeba jen čtyři. Pokud je málo sedmáků, jedou příští rok jako osmáci se sedmáky dohromady,“ informoval o opatřeních školy Němec.

Gabriela Štěrbová