VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Déšť vyhnal táborníky z osad

Mělčany - Děti při letních pobytech zažily skutečné dobrodružství, vedoucí se však snažili, aby nepoznaly hrozící nebezpečí.

23.7.2011
SDÍLEJ:

Déšť a zdivočelé říčky vyhnaly táborníky z osadFoto: Leoš Dragúň

Pětačtyřicet osob, konkrétně třicet dětí a patnáct členů personálu, muselo být v pátek zhruba v pět hodin ráno evakuováno z táborové základny v Mělčanech u Dobrušky. Pionýrskou skupinu Za Vodou z Jaroměře tam totiž začala ohrožovat říčka Dědina, jejíž hladina přes noc výrazně stoupla. Hasiči všechny děti bezpečně přepravili do dobrušského kina, kde získaly dočasný azyl.

Na místě s hasiči nadále zůstali čtyři starší účastníci tábora. „Od čtvrtečního večera se hladina Dědiny zvyšovala, dosahovala skoro prvního povodňového stupně. Rozhodli jsme se potok nadále sledovat. Ve tři ráno mi hlídka sdělila, že stav se zvýšil o půl metru za dvě hodiny. Před čtvrtou hodinou velitel dobrovolných hasičů sdělil, že zasedne krizový štáb. Ten rozhodl o naší evakuaci a za hodinu přijela čtyři auta s hasiči. Děti byly vozy etapovitě převáženy do kina, které zařídil krizový štáb, tedy starosta a další pracovníci,“ informoval o dobrodružných okamžicích časného pátečního rána přímo z Mělčan Václav Muzikář, jenž má u jaroměřské výpravy na starosti technické zabezpečení.

Táborová základna v Mělčanech se nachází na louce na úpatí lesnatého kopce, rozdováděný potok tedy nebezpečně protékal údolím.

Rytíři kulatého stolu, jak se letní tábor nazývá, však měli stany na vyvýšenině, tedy relativně v bezpečí. Přesto došlo k demontáži tee-pee, dvou rodinných stanů a několika dalších kuželovitých. Látkové stany totiž nápor vody nemohou ustát bez úhony.

Pionýři z Jaroměře-Josefova přijeli do Mělčan uplynulou sobotu, být zde měli do 30. července, tedy šestnáct dní. Pokud by se situace dramaticky zhoršovala, hrozilo by předčasné ukončení akce. To si však nikdo nepřipouští, v pobytu chtějí pokračovat. „Snad by mělo přestat pršet, chceme se vrátit. Přinejmenším bude potřeba vytřídit některé věci. Děti odjely jen s holínkami, pláštěnkami a cennostmi, zbytek věcí jsme přemístili do pevné chaty. Jen pokud se výrazně zvedne hladina, tak bychom možná museli skončit, ale zatím nic takového nepřipadá v úvahu,“ odhodlaně pravil Muzikář.

Hasiči nezaháleli

Rodiče dětí nemusí mít obavy, o aktuálním dění jsou průběžně informováni prostřednictvím internetových stránek pionýrské skupiny Za Vodou. Bez komplikací v pátek probíhala i kooperace zainteresovaných lidí v Mělčanech. „Ze spolupráce s hasiči jsem unešený. Všechno zařídili, přitom hned potom museli jet ještě do Chábor, Pulic a tuším ještě do Bohuslavic k nějakým naplaveným stromům,“ chválil jejich nasazení Václav Muzikář.

Vedení jaroměřských pionýrů prý třináct let takovou spoušť nezažilo. Naposledy tomu tak bylo při rozsáhlých povodních v roce 1998. Jenže tehdy velká voda smetla takřka všechno, takže ani v tomto případě se to nedá příliš srovnávat. Pionýři byli na dálku odkázáni na situaci v Orlických horách, odkud voda postupně stéká právě do nižších oblastí.

Program? Hry a film

Kdo čekal ustrašené tváře mladých táborníků z kvapného přesunu, byl na omylu. Dětem totiž evakuace byla prezentována jako bojová hra. Co se dělo dál po jejich přesunu do dobrušského kina? „Mají program v knihovně, asi hodinu je tam čekají různé hry. Domluvili jsme se, že poté pustíme nějaký film, následovat budou další soutěže a hry na místě,“ prozradila v pátek dopoledne vedoucí tábora Ivana Vejvodová. „Zpátky nás jen tak nepustí, ale hladina řeky by měla kulminovat, takže čekáme, až přestane pršet a stav se zlepší,“ dodala.

Sama Vejvodová údajně podobnou situaci zažila snad poprvé, přestože vedoucí se zpravidla na podobné události alespoň v rámci možností připravují. „Ani jsme si to moc neuvědomovali, ale jsme parta lidí, která spolu je už dlouho, takže každý svůj úkol splnil. Možná, že nám to dojde až později, co se dělo,“ přiznala Ivana Vejvodová.

Autor: Pavel Illich

23.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Ilustrační snímek

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení