Pro pozemní digitální vysílání je třeba dekodér pro formát MPEG2, pro satelitní MPEG2 i MPEG4. V případě kabelových televizí zřejmě půjde ještě o třetí typ zařízení. To radí odborníci, zabývající se prodejem televizí, ale i zde je další otazník.

„V našem sortimentu tvoří klasické obrazovky již jen pětinu. Veliký zájem je o LCD a plazmy s analogovým a digitálním tunerem, což zákazníci požadují vzhledem k ohlašované digitalizaci,“ reagoval na dotaz vedoucí jedné z rychnovských prodejen elektrospotřebičů Otto Šlemin s tím, že většina současných dekodérů dokáže pracovat pouze s formátem MPEG2. Zdá se však, že konečným formátem může být i MPEG4, jako to je v Německu či Polsku. „To by znamenalo koupit nový dekodér,“ míní Šlemin.

Kolegové z další rychnovské prodejny však zatím v přechod na kvalitnější formát MPEG4 u pozemního vysílání nevěří. „Je to technicky náročné. Když chce zákazník kvalitnější vysílání, doporučujeme satelit, a to i vzhledem k signálu, který bude u nás dostupný z vysílačů. V případě kabelových televizí pak nebude použitelný zřejmě žádný z dosud prodávaných dekodérů pro MPEG2 a MPEG4 formát,“ vysvětlil Jaroslav Maixner a ukázal kvalitní satelitní vysílání – MPEG4 (na fotografii). „Je v tom ale zatím džungle,“ shodli se však všichni.

A co říkají odborníci zinformačního serveru o digitálním vysílání na zavedení formátu MPEG4, který by nahradil MPEG2?

Nemusíte tipovat,ale s určitostí lze říci,že to nejde.Tedy dekodér sMPEG2 nedokáže pracovat ve formátu MPEG4. Kdo si teď koupí MPEG2,tak si bude muset koupit s-t-b MPEG4 a tenbude umět samozřejměi MPEG2. Takže ten starý vlastně nemá nanic. A momentálně to vypadá, že přechodu na 4 už nic nezabrání, protože u nás začal testovat ve 4 i multiplex B. a multiplex C o 2 ani neuvažuje. Testují i Poláci a Francouzi zkoušejí výhradně v MPEG4.To je jako bychom se chtěli u bar.televize vrátit ze systému PAL do systému SECAM. A pokrok jde kupředu, tudíž předpokládejme ,že systém MPEG4 není konečný.