„Akce je pro širokou veřejnost z Častolovic i vzdálenějšího okolí. Ochutnávka sestává z hodnocení několika kritérií. Tím prvním je vzhled, potom tvrdost slupky, kvalita dužiny a poměr kyselosti a sladkosti a dále celkové hodnocení,“ vysvětlil průběh ochutnávky Josef Helmich ze Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Častolovicích.

Jablečných odrůd bylo připraveno 31 a některé z nich měly velice exotický původ. Nechyběly plody z Nového Zélandu nebo Japonska. Hodnoceny byly i odrůdy, které se v našich zeměpisných šířkách pěstovaly v minulosti.

Každý příchozí obdržel formulář, do něhož zaznamenával své hodnocení. Součástí poroty tak byl každý.

Ochutnávání různých druhů jablek zdaleka nebylo samoúčelné. „Výsledkem má být zjištění, která jablka lidem nejvíce chutnají. Ta pak doporučíme pěstitelům,“ řekl dále častolovický zahrádkář Josef Helmich. Čím více degustátorů se účastní, tím více se konečný výsledek přibližuje reálným chutím veřejnosti a je věrohodnější.

Aby byla zajištěna objektivita, byla všechna hodnocená jablka uložena hned po sklizni do jednoho sklepa. Skladování ve stejných podmínkách vyloučilo možnost zvýhodnění některého druhu.

Zajímavostí byly čtyři odrůdy, které byly uskladněny jak ve sklepě, tak v chladírenských boxech. Porovnával se tak i vliv způsobu skladování na výslednou chuť ovoce.

„Ve sklepě byla v poslední době teplota také kolem dvou až tří stupňů, ale bezprostředně po sklizni tam bylo mnohem tepleji. Jablka tak část své hodnoty ztrácela. Zato v chladírenském boxu dosáhlo ovoce kýžené teploty okamžitě,“ osvětlil zahrádkář.

Návštěvnost degustace ovlivnilo mrazivé počasí, ale přesto byla dostatečná k tomu, aby se daly učinit zodpovědné závěry. V sídle častolovických zahrádkářů se tak sešlo okolo padesátky místních i hostů.

Tato akce se uskutečnila přinejmenším po patnácté a v minulosti se na ní vždy podílelo okolo šedesátky hodnotitelů. Více by se jich do zasedací místnosti v sídle zahrádkářů ani nevešlo. Podle slov Josefa Helmicha však nejde tolik o množství, ale spíše o kvalitu účastníků degustace. To se daří, neboť se účastní lidé z celého regionu, kteří se v tomto oboru dlouhodobě angažují.

Termín konání je pravidelně v prvním únorovém víkendu. „Je to proto, abychom mohli hodnotit jablka, která vydrží pokud možno co nejdéle. V tuto dobu je už vitamínů minimum a my potřebujeme ovoce, které vydrží až do této doby. Kdybychom hodnotili třeba v listopadu, vyšla by nám úplně jiná výslednice,“ uzavřel Josef Helmich. Jelikož se vše zpracovává ručně, budou výsledky známy zhruba za týden, kdy je přineseme na stránkách deníku.