VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Dánsku se usmívají lidé, ale i koně!

Kostelec nad Orlicí - Česká republika a Dánsko nemají mnoho společného. S tímto míněním se vrátil z praxe v Dánsku student třetího ročníku kostelecké Obchodní akademie Tomáš Lukavec.

25.7.2008
SDÍLEJ:

Studenti na praxi v DánskuFoto: Archiv

Usmívají se tam prý nejen lidé, ale i koně!
Obchodní akademii TGM v Kostelci nad Orlicí se díky dlouholetým kontaktům s partnerskou školou Handelsskolen Minerva v dánském městě Hobro a za pomoci tamní učitelky Bente Skjølstrup podařilo zajistit ve dvou dánských firmách praxi pro čtyři studenty.

Pro jejich třítýdenní pobyt v Dánsku obdržela obchodní akdemie dotaci z projektu Leonardo da Vinci. Spolu s jednou pedagožkou odletěli do Dánska čtyři studenti. Ubytování bylo pro všechny zajištěno v nádherném prostředí na břehu Baltského moře v pětihvězdičkovém kempu Kattegat Strand Oster Hurup.

Dva studenti ekonomického lycea Tomáš Lukavec a Petr Kánský byli zaměstnáni přímo v kempu, kde se seznámili s chodem firmy, pomáhali s přípravou na hlavní sezonu a na blížící se tradiční hudební festival. Studenti z oboru informatika v ekonomice Zbyněk Hostaš a Vašek Chládek pracovali v supermarketu Super Brugsen ve městě Hadsund. Pracovali především na počítači, ale vypomáhali také, kde bylo potřeba.

„Všichni čtyři ocenili vstřícný a přátelský přístup dánských lidí, poznali jejich pracovní postupy, mentalitu, jejich jazykovou vybavenost, díky které se mohli anglicky domluvit téměř s kýmkoli, navázali i kontakty pro letní brigády. Také dánští zaměstnavatelé a spolupracovníci byli spokojeni s pracovním nasazením studentů, s jejich komunikačními dovednostmi a zájmem o život a práci lidí v Dánsku,“ uvedla kantorka Marcela Smutková, která zde se studenty byla jako pedagogický dozor.

„Je zajímavé, jak málo toho mají Česká republika a Dánsko společného, ačkoliv v měřítku celosvětovém je od sebe dělí pouhé „co bys kamenem dohodil“. Uvedu pár příkladů: Když těsně k vám v Dánsku přijede luxusní osobní automobil, není to proto, že je řidič opilý, nýbrž proto, že vám usměvavý řidič chce nabídnout pomoc. Máte-li problémy s dánskou autobusovou dopravou - žádný strach! Stačí úsměv a během chvíle se kolem vás shromáždí hlouček důchodců, kteří z touhy proklepnout si angličtinu s vámi projedou prstem po mapě celou dopravní síť a ještě vám mapu věnují,“ popisuje svoje zkušenosti student Tomáš Lukavec.

A aby toho nebylo málo, dodává, že v Dánsku se usmívají nejen lidé, ale i koně. Stačí jim dát žvýkací karamel. „Nečekejte ale žádné zázraky - průmysl zde neřídí Andersenovy pohádky a v mořských sítích nenajdete Malou mořskou vílu. Jde o silný stát s pevnou ekonomikou a tradiční kulturou. Je to země plná severských mýtů, rozbouřeného moře a klidného broukání námořníků, kteří nezapomněli na staré časy,“ všiml si Tomáš Lukavec.
Štastnou cestu domů jim pak na závěr popřály Carlsberg a Tuborg: „Na zdraví, vy dva zarostlí chmeláči! A pak už jenom…hurá domů! A do suprovej školy, která nám poskytla tři nádherné týdny… Ale to až za dva měsíce. Naštěstí teď jsou před námi prázdniny,“ neskrýval student nadšení. ⋌ (zr)

Místo události:
25.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení