VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další poslové jara. Sledování příletu i života čápů může být koníčkem

Zdá se, že si letos příroda pospíšila, což má vliv nejen na růst rostlin ale i na život živočichů a ptactva.Na to se zaměřilo i jedno z témat  ve vysílání sobotního rozhlasovém pořadu Meteor, kde se mluvilo mimo jiné i o sledování jednoho z našich největších druhů ptáků žijících v naší republice – čápa bílého a černého.

3.4.2014
SDÍLEJ:

IIustrační foto. Foto: DENÍK: Klára Alešová

Díky televizi a různým časopisů jsou už známy sledování některých jedinců za pomoci připevněné vysílačky i jejich cesty za africkou Saharu a zpět.

Čápy může sledovat každý, doba pokročila

Podrobnějšího sledování příletů čápů veřejností je však záležitostí poměrně nedávnou, kdy se této činnosti věnovali zpočátku jen nadšenci pro ornitologii.

Doba pokročila a tak se dnes může zapojit každý, počínaje dětmi ve školách, v přírodovědných kroužcích přes pracující a konče třeba u důchodců na procházkách či a maminek s kočárky a dětmi na pískovištích nebo v parku.
Na internetové adrese České ornitologické společnosti www.cap.birdlife.cz  se samozřejmě dozvíte více a po registraci se pak můžete aktivně zapojit do sledování a průzkumu databáze.
Přínos přinesou i vaše fotografie, pokud se vám nějaké podaří nasnímat a můžete je využít nejen jako doklad pozorování, ale i přihlásit do fotosoutěže.
Čáp bílý i černý je totiž podle ornitologické společnosti vyhlášen ptákem roku 2014.
I na našem okrese můžeme několik hnízd najít  Některá jsou sice opuštěná, jiná na svého majitele znovu čekají.
U čápů se nejprve vrací samec, pak po několika dnech teprve samice. Nejznámějším, léta pozorovaným hnízdem je lokalita v Častolovicích.

DOBŘÍ LETCI
Na území ČR žijí dva druhy čápů: čáp bílý a čáp černý.

Čápi jsou velcí ptáci s dlouhým a silným zobákem, dlouhýma nohama i krkem a velkými a širokými křídly. Jsou to dobří, vytrvalí letci, při letu je krk natažený rovně dopředu.

Druhy, které žijí v chladnějších oblastech, jsou tažné, před zimou odlétají do teplých krajin.

Čáp bílý:
Na české poměry je to poměrně velký druh, jeho váha se pohybuje v rozmezí 2,3 – 4,4 kilogramů, průměr je kolem 3,5 kilogramů, samice jsou o něco menší.

Čápi bílí dosahují výšky 95–105 centimetrů, rozpětí křídel je 155–165 centimetrů. Ve zbarvení převažuje bílá barva, konce letek jsou černé, zobák a dlouhé nohy červené, u mladých jedinců tmavé. Na rozdíl od volavek mají čápi při letu natažený krk. Typickým zvukovým projevem čápů je klapání zobákem.

Čápi se vyskytují na vlhkých loukách, polích, okrajích vod, preferují otevřenou krajinu, často se však nacházejí v blízkosti lidských obydlí. Nejznámější čapí potravou jsou žáby, patří sem ale i další obojživelníci, také ryby, plazi, hmyz a jeho larvy, hraboš.

Kdysi tam čápi sídlili na zámku, ale dnes je sledované hnízdo na ul. Husova a Školní. Další hnízdo poblíž Rychnova   nalezneme na střeše starého pivovaru v Rychnově – Habrové, jiné je  ve Slemeně, ve Vamberku na budově bývalých kasáren (vidět je z opačné strany nábřeží), pak v Solnici, v Opočně a Rokytnici v Orlických horách.
Jejich daleko více, což si můžete lehce zjistit na mapě na zmíněné webové adrese.
Po kliknutí na zvolený bod se otevře okno, kde je o každém hnízdě podrobná mapka, podle které hnízdo najdete, dále podrobný popis, pozorování a další údaje.

Po zaregistrování a úpravě vašeho profilu se můžete pustit do sledování a zápisu příletu čápa bílého. (Pozn. Ke dni 30.3.2014 na Rychnovsku dosud žádný přílet, ale u Lanškrouna jsou už dva. Je tedy nejvyšší čas nastražit oči!) Na území ČR kromě něho žije ještě čáp černý, ale pokud vím, tak  jeho přítomnost v podhůří Orlických hor zaznamenána dosud nebyla. Čápi bílí na hnízdě.

Zapisovat lze také přílet jiných druhů

Dá se samozřejmě sledovat a zapisovat přílet a chování i ostatních druhů ptáku, a to nejen na Rychnovsku, ale po celém území Česka.
Vaše pozorování můžete zaznamenat do faunistické databáze ČSO  na další webové stránce s touto tématikou, na www.Birds.cz.
Tam lze (můžete si vybrat) evidovat např. kdy je pták spatřen, co dělá, zda hnízdí nebo je na lovu apod.
Namátkou můžu uvést třeba volavky  na zámělském rybníku, sovy na potštejnském hradě, vlaštovky (ty už jsou asi také na cestě), strakapoudi ve Včelném lese  a další běžné, ale i vzácné  a chráněné  druhy ptáků v lesích a  na polích.
Děti se pak mohou zaměřit na ptáky ve větších městech, na sídlištích, v parcích nebo prostě všude ve volné přírodě. Další poslové jara
Technický svět pokročil a při jeho vývoji se občas pozapomíná i na prostředí, ze kterého se člověk jako přírodní druh vyvinul.
Je tedy namístě nejen přírodu chránit, ale i studovat, aby se o ní naši potomci dozvěděli co nejvíce.
A k tomu může přispět i vaše pozorování ptáků, ale i jiných střípků přírody, počínaje kapkami rosy, barvou listů a motýlích křídel a konče skalními masívy, rozlehlostí polí a lesů nebo mraky nad našimi hlavami.  (alf)

Autor: Redakce

3.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Dobruška - Ve Společenském centru-Kině 70 se ve středu 18. října od 18 hodin uskuteční talk show kněze, moderátora a spisovatele Zbigniewa Czendlika s názvem Postel, hospoda, kostel, jejíž součástí bude i autogramiáda stejnojmenné knihy.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení