VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se zdá nemožné, je skutečně možné

Sedloňov - „S vděčností za veškerou péči o naší „Bohemia bona" v krásných Orlických horách" vepsal do kroniky obce Sedloňov Jeho Eminence Dominik kardinál Duka krátce předtím, než v sobotu 20. května opustil tento krásný kout Orlických hor poté, co vysvětil novotou zářící kapličku Panny Marie.

21.5.2017
SDÍLEJ:

Vysvěcení kapličky Panny Marie v SedloňověFoto: Dana Ehlová

Arcibiskup pražský a primas český se totiž stal nejvzácnějším hostem slavnosti, která se nesmazatelně zapsala do novodobých dějin Sedloňova, chvíle, kdy byla nejvyšším hodnostářem katolické církve u nás znovu vysvěcena rekonstruovaná kaplička Panny Marie v samém centru obce, poslední ze čtyř kapliček opravených během let 2015 a 2016.

Starostku Sedloňova Hanu Ježkovou potěšilo, že cestu do Orlických hor vážili i další vzácní hosté – místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek, první náměstkyně ministryně Ministerstva pro místní rozvoj Klára Dostálová, poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Vladimír Derner, starostky a starostové okolních obcí a v neposlední řadě také generální vikář královéhradecké diecéze Mons. Josef Socha.

„Kaplička, u které stojíme, byla ještě vloni touto dobou spíše ostudou naší obce, stejně jako další na našem správním území. Dnes jsou všechny ozdobou krajiny. Nebylo by tomu tak, kdybychom nemohli využít dotací, které pro obnovu těchto památek uvolnilo Ministerstvo pro místní rozvoj a také Ministerstvo zemědělství. Samozřejmě, že jsme museli přidat i peníze vlastní, ale tak už to prostě je. Nic není úplně zadarmo," zdůraznila směrem ke všem přítomným Hana Ježková, jejíž obec získala na tento účel zhruba jeden milion korun z dotací určených na obnovu památek kulturního dědictví venkova a na obnovu drobných sakrálních památek venkova zhruba a ten druhý přidala ze svého rozpočtu.

Péči o drobné církevní stavby upřímně ocenil sám kardinál Dominik Duka: „Vidím při svých cestách po vlastech českých, co všechno se změnilo v městech i obcích, ale také, co se změnilo u kapliček, křížů a dalších božích muk i soch svatých. Je to výzva k tomu, abychom si uvědomili, co je to zázrak. Co se zdá nemožné, je skutečně možné," pronesl v průběhu slavnosti a doplnil myšlenku významného anglického spisovatele: „Chesterton říkával, že skutečnost je mnohem fantastičtější než všechny naše utopie a sny. Děkuji Vám i všem institucím, díky kterým se takto naše země proměňuje."

Kaplička sv. Huberta na Polomu a kapličky P. Marie v Ošerově, na Polomu i v centru Sedloňova se proměnily k nepoznání, staly místní chloubou a důkazem velice příkladné péče o odkaz předků. Přítomnost výjimečné osobnosti české současnosti, kterou Dominik kardinál Duka bezesporu představuje, jen podtrhuje význam toho, co v Sedloňově dokázali.

Dana Ehlová

Autor: Redakce

21.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení