VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co s nimi? I východ Čech trápí vyloučené lokality

Rychnovsko, Hradecko - Na Rychnovsku žije nejvíce lidí ohrožených sociálním vyloučením v Kostelci.

17.1.2017
SDÍLEJ:

Skládka za domem hrůzy v MeziříčíFoto: Barbora Zemanová

Nejen na severu či východu republiky, ale i v Královéhradeckém kraji se nacházejí místa, kam se běžní obyvatelé zdráhají nebo někde dokonce obávají vypravit. Jedná se o vyloučené lokality. Ze statistik ministerstva pro místní rozvoj vyplývá, že největší problém s vyloučenými lokalitami je v Kostelci nad Orlicí.

Na seznamu se však objevuje i Rychnov nad Kněžnou, Králova Lhota, České Meziříčí, Ledce, Smiřice, Černilov, Dohalice, Nový Bydžov a pochopitelně i Hradec Králové. V kraji potom dominuje Broumov a Jaroměř.

Zpustošené a rozpadající se domy jsou častým problémem sociálně vyloučených lokalit. O tom, že situace je aktuální, svědčí i fakt, že v letošním roce se oproti loňsku sešlo na ministerstvu pro místní rozvoj podstatně více žádostí o dotace o podporu na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách.

Seznam přijatých žádostí před pár dny ministerstvo zveřejnilo a v dohledné době se má rozhodnout o konkrétním přerozdělení finančních prostředků.

Na Rychnovsku podle ministerstva vévodí Kostelec nad Orlicí. Řečí čísel by na jeho území mělo žít mezi 101 – 150 obyvatel ve vyloučených lokalitách.

To je oproti okresnímu Rychnovu nad Kněžnou téměř dvojnásobný počet.

Statistiky
- V okrese Hradec Králové se sociálně vyloučené lokality vyskytují v obcích: Černilov, Dohalice a Ledce, kde čísla v každé z nich uvádějí 26 - 50 lidí žijících v problematickém místě. V Novém Bydžově se pak tíživá situace týká 51 - 75 obyvatel a v Hradci Králové 151 - 200 obyvatel.
- V okrese Rychnov nad Kněžnou vévodí Kostelec n. Orl. s číslem 101 - 150 následovaný Rychnovem a Českým Meziříčím.
- Z krajského pohledu pak vyčnívají s čísly 551 - 600 Broumov a Jaroměř.

Přestože podle statistik se má v Kostelci jednat o jednu lokalitu, problémových míst je více. „V Kostelci tady problémové objekty máme. Nebudí to příjemný pohled na město," uvedl velitel kosteleckých strážníků Petr Černohorský s tím, že problém je ze strany městské policie a správy majetku města vnímán a v rámci možností je vyvíjen i příslušný tlak.

V nedávné době byl například v centru pozornosti problematický dům, jehož obyvatelé se neostýchali pokládat řeku za místo, kam mohou bezostyšně vyhazovat odpad všeho druhu.

„V současné době se to celkem uklidnilo, uvidíme, co nám přinese jarní období," dodal velitel strážníků.

Podle jeho slov pár lokalit, které by mohly splňovat kategorii sociálně vyloučené, v Kostelci evidují více.

Jelikož jsou daná místa trnem v oku místním, ale zároveň i celkový ožehavým tématem, je přístup strážníků umírněnější. Represe totiž, i kvůli těžkému dohledání majitelů lokalit, příliš nepomáhají.

„Když zhodnotím loňských rok, tak ho musím zhodnotit kladně. Pochopitelně se vyskytly nějaké problémy, ale nebylo jich až tolik. Přikládám to k dobré činnosti strážníků. Ti se skutečně pohybují v terénu, a prevence tak funguje," ohlédl se za loňským rokem Černohorský.

V samotném rychnovském okrese pak podle Ministerstva pro místní rozvoj ČR Kostelec doplňují Rychnov nad Kněžnou s 51 až 75 obyvateli žijících v sociálně izolovaných podmínkách a se stejným počtem i České Meziříčí.

Autor: Pavel Nedbal, Barbora Zemanová

17.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení