VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Církevní majetek brzdí rozvoj obcí, některé se bojí zbytečně

Rychnovsko – Starostové obcí nevědí, na čem jsou, bojí se o veřejné budovy, což je ale zbytečné. Ty jim totiž církev zabavit nemůže. Další obce mají jiný problém, nemohou se dále rozrůstat, protože případné stavební parcely jsou na území římskokatolické církve. Doposud se neví, jestli nakonec takovýto pozemek získají zpátky.

22.1.2014
SDÍLEJ:

Janov u Dobrušky má obecní úřad na církevním pozemku, bát se ale nemusí, církvi tato půda nepřísluší.Foto: Archiv obce Janov

Královéhradecká diecéze podávala soupisy žádostí o přidělení majetku už v loňském roce. Podrobně se ale začaly projednávat až v tuto dobu.
V Janově na Dobrušsku mají několik objektů, které momentálně stojí na církevních pozemcích. Jedním z nich je také obecní úřad.

Soupis majetku, o nějž církve žádají, nezveřejní
Přesto, že již lhůta na podání žádostí o navrácení majetku skončila loňským rokem a žádosti byly podány, královéhradecké biskupství nechce konkrétní soupisy  zveřejnit.

To udělají teprve tehdy, až budou mít jistotu, že jim budou skutečně pozemky či nemovitosti přiděleny.

Seznam vydaného majetku církvi se bude dle ministerstva kultury vytvářet postupně podle toho, jak budou jednotlivé položky prověřovány.

Pro vytvoření  zákona o majetkovém vyrovnání nebyl tento seznam vůbec nutný.

Důležité bylo hlavně zjistit celkový rozsah původního církevního majetku.

Aby však církev pozemek zpátky dostala, musí doložit, že byl v letech 1948 – 1990 opravdu jejím majetkem a  vlastnictvím státu se stal jen kvůli majetkové křivdě.

Jsou ale i výjimky, pokud je pozemek zastavěn například veřejně prospěšnou stavbou nebo na něm je sportovní hřiště, v takovém případě nemůže být tento pozemek vydán církvi.

Církve získají majetek a náhrady v celkové výši 134 miliard korun.

Platnost těchto restitucí byla schválena Ústavním soudem  v červnu 2013.

„Doufám, že nám tento pozemek církev pronajme nebo prodá, nemyslím si, že by to došlo až do té fáze, že by nám ho sebrali. Místní lidé budovu obecního úřadu stavěli prakticky svépomocí. Snad se nějak dohodneme. Zatím ale nic bližšího nevíme," svěřuje starosta Janova Josef Macek.

Ten se ale nemusí o obecní úřad bát, na něj totiž církev právo nemá. „Pokud má nějaká obec na našem pozemku například obecní úřad, tak to vůbec žádný problém není, na takovéto objekty se restituce totiž vůbec nevztahuje. Když žádáme například o velký pozemek, musíme žádat o celý, ale pokud se na jeho místě nachází veřejná budova, jako je škola, školka, úřad, oddělí se ta část i s příjezdovou cestou, my na ni totiž nárok vůbec nemáme, ta připadne dané obci" vysvětluje Petr Suchomel z královéhradecké diecéze.
O takovéto budovy tedy nemusí mít starostové vůbec strach. Zůstanou jim.

V drtivých případech žádá římskokatolická církev převážně o zemědělské pozemky a lesy, nejedná se ale o důležité komunikace v obci ani historické objekty,  těch je pouze minimum. Zatím však soupis jednotlivých pozemků a objektů  není.
„Žádosti jsme podávali už v loňském roce, bylo to ale až v jeho druhé polovině, takže teď se právě posuzují. Mohlo by být rozhodnuto zhruba v červnu. Do té doby nechceme nic zveřejňovat, to uděláme až v případě,  že budeme vědět, že nám dané pozemky skutečně připadnou," dodává Petr Suchomel.
Jinde ale brání doposud nerozdělený majetek v dalším rozvoji. Jedná se totiž o pozemky, kde byly plánovány stavební parcely.

Tak tomu je například v Potštejně.
„U nás se sice nejedná o nijak rozlehlou pozemkovou část, přesto nám to brání v našich záměrech. Rádi bychom zde dodělali kanalizaci, to však není v tuto chvíli možné," upozorňuje starosta Potštejna Petr Dostál.

V Potštejně to ale bude běh na dlouhou trať, tato situace se řeší už několik let. Zatím se nikam neposunula. Teď ale obyvatelé doufají, že se konečně dozvědí, na čem skutečně jsou.
Dle starosty je v obci spousta zájemců, kteří by rádi postavili dům na tomto pozemku. Když ale zjistí, o jakou parcelu jde, samozřejmě si to rozmyslí a to je škoda.
„Bude to ještě trvat, zatím vyčkáváme, ale někdy v předprázdninovém období bych to chtěl začít urgovat. Rádi bychom totiž pokračovali dále v naších dosavadních plánech, chtěli bychom na pozemku rozšířit inženýrské sítě. Záleží však na tom, jestli ho   dostaneme zpátky," podotýká Petr Dostál.
Potštejn ale není jediný, který takovýto problém řeší. Podobná situace je také v Dobřanech.
„Jedná se o část parcely, kterou máme v územním plánu. V tuto chvíli tedy nemáme kde stavět. Pociťujeme to jako problém, je tu totiž zájem od místních, že by chtěli začít se stavbou domu, ale bohužel nemůžou," prozrazuje starosta Dobřan Michal Moravec.
Ten také dodává, že poté, co se vrátí tento pozemek církvi, budou usilovat o to, aby ho mohli zpátky odkoupit nebo se nějakým způsobem domluvit s církví na jeho výměně.
Takovýchto případů je v rychnovském okrese mnoho.

Římskokatolická církev však bude komplikované situace řešit  konkrétně. V případě, že nastane nějaký problém, bude se projednávat přímo s danou obcí.

„Není na to žádný obecný recept, v momentě, kdy to ale bude v nějakém veřejném zájmu, budeme řešit  každý případ individuálně. Pozemky, které dostaneme, nebudeme v dohledné době prodávat, nebylo by to hospodárné. Pokud ale bude nějaká obec potřebovat vyřešit konkrétní věc, sejdeme se se starostou a s ním budeme dále jednat," potvrzuje Petr Suchomel z královéhradecké diecéze.

Starostové se podle něho bojí někdy zbytečně, volají na poplach, ale nemusí mít strach. Církev jim vzít pozemky, na kterých jsou  postavené úřady, školy i školky, nemůže.  Je to dáno zákonem.
V tuto chvíli se žádosti teprve posuzují, může ale dojít ke sporným záležitostem, kdy budou muset být doloženy další materiály.
Pokud dojde k nejasnostem, ty se budou muset nejprve prošetřit. Starostové obcí si tedy budou muset na výsledný verdikt ještě nějakou dobu počkat.

Autor: Stanislava Preclíková

22.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení