Nakonec budou za mediální slávu možná vděční. Kraj jim opraví léta rozbité silnice a od družstva dostanou za poloviční ceny nové chovy slepic.
„Předpokládám, že na tom neproděláme,“ potvrdil Stanislav Kuthan, starosta Zálší, pod které spadá Nořín.
„Nedá se říct, že se nám ptačí chřipka v tomto ohledu hodila, ale pravdou je, že jsme opravit silnice opravdu potřebovali. Každý rok do nich vrážíme 35 tisíc korun a letošní investice přišla úplně vniveč,“ dodal.

Starostové všech čtyř vesnic totiž tvrdí, že silnice zničila těžká technika při likvidaci viru ve zdejších farmách. V Noříně je vylámaný asfalt na dvou kilometrech.

V Kosoříně odhadl starosta Zdeněk Kotyza škody na 200 000 korun, náklaďáky a bagry vyjely na vozovce koleje. Podle pardubického krajského radního Petra Šilara jsou v této obci škody největší. „Lidé po silnici jezdí na kole, musí se spravit,“ řekl Kotyza.
Na poloviční částku vyčíslil škody starosta Tisové Vojtěch Eliáš. „Denně šlo až o padesát aut. Třeba se tam jedno otáčelo, najelo na kanál od kanalizace a propadlo se. Zdejší vozovky nejsou na takovou zátěž stavěné,“ přisvědčil Kuthan.
„Škody nezaplatí ministerstvo zemědělství. Budeme dávat návrh do rady, aby se peníze uvolnily,“ sdělil radní Šilar.
„Další náklady, které vznikly kvůli výskytu ptačí chřipky, nemůže nést stát. Naše dotační tituly jsou omezeny předpisy unie,“ reagoval ministr zemědělství Petr Gandalovič.
„Ale jak těch pár aut mohlo rozbít silnice?“ podivil se jiný zdroj z ministerstva.
Místní vydělají i na domácí drůbeži, kterou museli veterináři utratit. Za každou slepici dostali sice jen tabulkových 70 korun, zemědělské družstvo v Zálší jim ale podle starosty už nabídlo mladé slepice za stejnou částku. Na trhu by je přitom pořídili za dvojnásobek.
O náhradu žádají ministerstvo zemědělství i samotná družstva, která utrpěla ztráty za 40 milionů korun. Přišla o chovy 200 tisíc kusů drůbeže. Stát uhradí náklady i obcím za likvidaci domácích chovů.